مبل چستر چیست و برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

تعریف مبل چستر چیست؟ امروزه متداوله که به هر مبل لمسه داری، چستر میگن. اما بد نیست بدونیم که چنین چیزی کاملا اشتباهه. حالا شاید برامون سوال بشه که چرا؟ چون مبل اصلی چسترفیلد به دسته‌های P شکلی که داره معروفه. 

معمولا لمسه‌ها (همان دکمه و فرو رفتگی‌های داخل پارچه) در دیواره‌ها و تکیه‌گاه مبل و یا کف مبل به کار میره. این سبک مبل در دسته‌ی مبلمان راحتی شیک قرار می‌گیره و می‌تونیم به آسانی در فضا‌های مدرن و سنتی ازش استفاده کنیم. از طرف دیگه این سبک مبل با ظاهر ساده‌ای که داره، تقریبا با اکثر سلیقه‌ها جور در میاد.

در این مطلب با سبک چسترفیلد آشنا می‌شیم و تاریخچه‌ی این مبل رو بررسی می‌کنیم. راحتی نشیمن رو توضیح میدیم و تفاوت‌اش با سایر مبل‌های راحتی رو می‌گیم. به رنگ‌بندی‌های جذاب اشاره می‌کنیم و با قیمت تعدادی از مبل‌های چستر آشنا می‌شیم. عکس‌های استفاده شده در مقاله ژورنالی هستند و در مجموعه‌ی رویال مبل تولید نمیشه.

اجزای تشکیل دهنده مبل چستر

تعریف مبل چستر چیست؟

اگه دیکشنری انگلیسی آکسفورد و سایر منابع رو مطالعه کنیم، متوجه می‌شیم که مبل چستر از اوایل قرن نوزدهم در بریتانیا استفاده میشده. همان طور که ابتدای مقاله گفتیم، دسته P شکل مبل و لسمه کاری دور تا دور مبل، ویژگی اصلی مبل چسترفیلد است.

مبل چسترفیلد اصل

مبل چستر فیلد تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیکه. مدل کلاسیک، لمسه یا دکمه‌هایی داره که عمیقا داخل رویه مبل فرو رفتن. مدل‌های جدید معمولا با رنگ‌های روشن، پایه‌های بلند‌تر و پارچه‌‌های متفاوت طراحی میشن. به طور کلی سبک چستر‌فیلد از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌‌ترین انواع مبلمان‌ است. این مبل سال‌های طولانی‌ در کشور‌های مختلف با هر سبک دکوراسیونی مورد استفاده قرار گرفته.

با این حال شاید سوال برای ما سوال پیش بیاد که مبل چستر چه سبک مبلیه؟ مبلی کلاسیکِ یا راحت؟ برای درک هر چه بهتر ویژگی‌های مبل چستر و تفاوت‌هایش با سایر سبک‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطلب «مبل چستر کلاسیک است یا مدرن؟» رو مطالعه کنید.

مبل شیک چستر

البته این موضوع رو جهت کسب آگاهی بیشتر مطرح کردیم و قرار نیست فقط عکس‌‌های مبل چستر اصل انگلیس رو باهم ببینیم. از آن‌جایی که به هر مبل لمسه داری چستر میگن، مدل‌های زیادی از این سبک مبل است. 

مبل چستر دسته مکعبی قهوه ای

تاریخچه‌ی مبل چستر

در منابع تاریخی، ریشه‌های طراحی مبل چستر مربوط به کشور انگلستان در قرن هجدهم است. داستان از این قراره که شخصی به اسم فیلیپ استنهوپ (Philip Stanhope)، که نویسنده مطرح و سیاستمدار مورد احترام در  شهر چسترفیلد  بوده، درخواست طراحی مبلی رو میده که لباسش رو چروک نکنه و موقع استفاده از مبل احساس راحتی داشته باشه.

فیلیپ استنهوپ

فیلیپ پیش از مرگش مبل رو به پسر خوانده‌اش هدیه داد و بعد از این ماجرا، درخواست برای تولید مدل‌های مشابه بین مردم بریتانیا بیشتر شد. مدل‌های اولیه مبل چستر با موی اسب پر می‌شده و برای همین هم نشیمن‌های سفت و محکمی داشته.

مبل چستر کلاسیک

اما در دوران ملکه ویکتوریا، امکانات لوکس بیشتری به مبل چستر اضافه شد که باعث شد به طور کلی ظاهر مبل تغییر کنه. کم کم این مبل به نمادی از ثروت و خوش سلیقگی تبدیل شد.

مبل چستر سبز یشمی

این سبک مبل به خصوص در مدل‌هایی که برای کاخ و خانه‌های مجلل سفارش داده می‌شدند، چرم‌های طبیعی خالص و مخمل‌های نفیس داشتند. مبل چسترفیلد پس از گذشت بیش از 200 سال هنوزم محبوب و پر فروشه.

ویژگی‌های مبلمان چسترفیلد

این سبک مبل ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی داره که در این قسمت بطور خلاصه بهشون اشاره می‌کنیم:

لمسه کاری

در تعریف مبل چستر گفتیم که لمسه کاری و دکمه در قسمت پشت و دسته‌های این سبک مبل، مهمترین ویژگی‌اش هست. طرح منظم لوزی شکلی در مرحله رویه کوبی روی مبل ایجاد میشه. در محل تقاطع لوزی‌ها، دکمه یا نگین‌ به کار برده میشه.

مبل چسترفیلد قهوه‌ای لمسه کاری شده

لمسه‌های مبلمان چسترفیلد به دو روش دستی و ماشینی انجام می‌شه. در لمسه دستی، پارچه توسط دست رویه کوب، بطور منظم تا میشه. محل تقاطع با دکمه و نخ کشیده میشه که فرو رفتگی زیبایی ایجاد می‌کنه. اما در لمسه ماشیمی، لوزی‌ها توسط چرخ خیاطی روی پارچه دوخته میشن. رویه کوب فقط در محل تقاطع دوخت‌ها، دکمه را نصب می‌کنه.

مبل چستر با لمسه دست

ظرافت و دقت کار در لمسه دستی بسیار بیشتری از لمسه دوخت است و به همین دلیل، قیمت مبل با لمسه دست بالاتر از لمسه دوخت است. افزایش پیدا کنه. همچنین ممکنه در موارد خیلی نادر، اشکالات جزئی در ظاهر مبل به وجود بیاد که خب باید در نظر داشته باشیم که هنر دست ارزش بیشتری داره. در تصویر زیر مبل راحتی ترک چستر با لمسه دوخت رو می‌بینیم.

مبل چسترفیلد با لمسه دوخت

دسته پهن و تکیه‌گاه کوتاه

دسته و پشتی مبل‌های چستر پهن و کم ارتفاع‌اند و دسته و تکیه‌گاه به هم متصل هستند. این طراحی باعث می‌شه تا مبل چستر نشیمن رسمی داشته باشه. هنگام نشستن روی مبل و برای تکیه دادن، حالتی صاف و رسمی خواهیم داشت. در تصویر زیر یک مبل چستر ترکیه ای با رویه چرم رو مشاهده می‌‌کنیم.

مبل چستر مشکی طلایی ترک

مبل چستر در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی میشه تا با توجه به نیاز خودمون و فضای دکوراسیون، مبل مدنظر رو انتخاب کنیم. مثلا اگه خونه‌ای با متراژ بالا داریم، می‌تونیم از مبل‌های چستر با دسته پهن‌تر و بزرگ‌تر استفاده کنیم یا بلعکس چستر‌های دسته کوچک‌تر رو انتخاب کنیم.

مبل چستر طوسی روشن

پایه کوتاه

این سبک مبل پایه‌های کوتاهی داره و بیشترین نمای مبل مربوط به پشت مبل و دسته‌ها است. پایه‌های مبل معمولا چوبی و به شکل خراطی و گرد هستند. به این سبک پایه‌ها، کلوچه‌ای میگن.  کوتاه بودن پایه ظاهر مبل را بزرگتر نشان میده اما یک عیب داره. این که نظافت زیر مبل سخت و لازمه مبل رو جابجا کرد.

پایه چوبی مبل چستر

آیا مبل چستر راحت است؟

این نوع مبل، در دو سبک کلاسیک و راحتی تولید میشه. بیشتر تولیدات در سبک مبلمان کلاسیک هستند. در چسترفیلد راحتی تلاش شده تا علاوه بر حفظ لمسه کاری در ظاهر مبل، نشیمن و تکیه‌گاه مبل رو راحت‌‌تر و ساده‌تر کنند. در تصویر زیر یک مبل چستر راحتی ساده رو می‌بینیم که نشیمن نرمی داره.

مبل چستر سبک راحتی

سبک چستر کلاسیک که همان ظاهر قدیمی با دسته‌های رول شده گرد است، راحتی کمتری داره. لذا با استفاده از تشک نرم و کوسن‌های نرم، نشیمن مبل راحت‌تر میشه. در تصویر زیر یک مبل چستر سبک کلاسیک با تشک نرم رو می‌بینیم.

مبل چستر سبک کلاسیک

تفاوت مبل راحتی با چستر

مبلمان راحتی در سبک‌های مختلفی تولید میشه. یکی از این سبک‌ها، چستر است. پس مبل چستر زیرمجموعه‌ای از مبل راحتی است. در این بخش می‌تونیم تفاوت این سبک با سایر سبک‌های راحتی رو بگیم. در زیر عکس مبل راحتی چستر اصل انگلیس رو می‌بینیم.

مبل چسترفیلد انگلیسی راحتی

بزرگترین تفاوت‌‎های بین سبک چستر با سایر سبک‌های راحتی اینه که چستر کاملا لمسه کاری شده و دسته و تکیه‌گاه متصل داره. پایه‌های کوتاهی داره و تشک اون معمولا جدا میشه (متحرک است). در ادامه عکسی از مبل تختخواب شو چستر می‌بینیم.

مبل چستر تختخواب شو

البته در برخی مدل‌ها، تشک بصورت تخت شو است و به سمت جلو میاد و مبل به تخت تبدیل میشه. تعداد نمونه های مبل تختخواب شو نسبت به مدل‌های پشت ثابت کمتر است.

رنگ‌بندی مبل چستر

همه‌ی ما می‌دونیم یکی از قسمت‌های مهم خرید مبل، انتخاب رنگه. مبل چستر هم جدای از محبوبیت، تنوع رنگ زیادی داره. برای همین می‌تونیم به راحتی با توجه به تم رنگی دکوراسیون، رنگ بندی مبل چستر رو انتخاب کنیم تا به خوبی با فضای خونه ست بشه.

مبل چستر چرمی قهوه ای

مدل چستر از مبلی‌هایی‌ هست که هیچ‌ وقت از مُد نمی‌افته و همیشه جذابیت خاص خودش رو داره. در تصویر زیر یک مبل مدرن طرح چستر با پارچه مخمل سبز رنگ رو می‌بینیم.

مبل چستر سبز

در کنار مبل چستر لزومی نیست که از کوسن مبل راحتی استفاده کنیم؛ اما اگه دوست داریم مبلمون رو با کوسن دکور کنیم، باید از رنگ کوسن‌های متضاد با دکوراسیون و مبل استفاده کنیم. اگر بنا به انتخاب رنگ باشه، میشه گفت که بهترین رنگ مبل راحتی چستر؛ رنگ ‌های خنثی است. البته سلیقه شخصی و دکوراسیون رو هم باید در نظر داشته باشیم. ولی در کل اگر به دنبال مبلمانی با رنگ جذاب و دکوراسیون شیک هستیم، مبل چستر طوسی گزینه ایده آلی است.

مبلمان چستر زرشکی رنگ

برای کسایی که هنوز برای انتخاب رنگ مبل تصمیم قطعی نگرفتند، یه پیشنهاد خوب دارم. مطلب «پر فروش ترین رنگ مبل چیست؟» رو مطالعه کنید و با متداول‌ترین رنگ‌های مبل در سال اخیر آشنا بشید. در این مقاله با انواع رنگ پارچه مبل آشنا می‌شیم و ویژگی‌های هر رنگ رو می‌گوییم. 

قیمت مبلمان چستر

به طور کلی فاکتورهای مهمی هست که می‌تونه روی قیمت مبلمان تاثیر بذاره. با توجه به تورم کشور و دلار، قیمت متریال به کار رفته در ساخت مبلمان، مدام در حال تغییر است. همین موضوع باعث میشه تا قیمت مبل چستر متغیر باشه. اگه ساکن تهران هستید و قصد خرید مبل چستر دارید می‌تونید از بازار مبل یافت آباد، بازار مبل دلاوران و بازار مبل چهاردانگه دیدن کنید. قیمت مبل چستر در یافت آباد با توجه به تورم و نوسان نرخ ارزی متغیر است.

مبل چستر سبز

مبلمان چستر راحتی ۵ نفره – ۶۴,۱۰۰,۰۰۰ تومان 💰

 

مبل چستر کرمی جدید

مبل بژ چستر کرمی ۴ نفره– ۵۸,۲۰۰,۰۰۰ تومان 💰

 

مبل چستر مکانیزم دار

ست مبل چستر طوسی ۷ نفره –۶۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان 💰

 

مبل چستر طوسی آبی

مبل چستر طوسی آبی ۷ نفره –۷۸,۲۰۰,۰۰۰ تومان 💰

 

مبل نیو چستر طوسی

مبل راحتی طوسی نیوچستر ۳ نفره–۲۶,۴۰۰,۰۰۰ تومان 💰

 

چگونه مبل چستر با کیفیت رو تشخیص بدیم؟

کیفیت مبل تقریبا از ظاهر مبل قابل تشخیص است. تقاضای خرید مبل جهیزیه ارزان بالاست. این موضوع باعث شده بعضی‌ از تولید کننده‌ها برای کاهش قیمت مبل، از جنس‌های بی‌کیفیت با قیمت پایین استفاده کنند. پس اینجاست که باید با اطلاعات قبلی خرید کنیم و بتونیم مبل بی‌کیفیت رو از باکیفیت تشخیص بدیم.

لمسه کاری تمیز و منظم

اولین نکته اینه که به منظم بودن لمسه‌ها دقت کنیم. یک مبل چستر باکیفیت قطعا لمسه‌های تمیز و منظمی داره و لوزی‌ها کاملا هم اندازه هستند. حتما به یکسان بودن سایز لوزی‌ها دقت کنید. در نمونه‌های کم کیفیت، لوزی‌ها هم سایز نیستند و بزرگ و کوچک شده اند.

مبل چستر با لمسه با کیفیت

دکمه‌های هم عمق

مورد دوم که باید دقت کنیم میزان عمق دکمه‌هاست. تلاش میشه تا در مبل باکیفیت، تا تمام دکمه‌ها عمق یکسانی داشته باشند و کاملا محکم باشند. در مبلمان باکیفیت، دکمه‌ها هم عمق نیستند. یکی بیشتر فرو رفته یا کمتر فرو رفته. همین نکته در زیبایی مبل خیلی تاثیرگذار است.

تشک مبل چستر

تمیز و متقارن بودن جلوی دسته‌ها

نکته سوم دقت به تمیز بودن رویه کوبی در قسمت جلویی دسته‌هاست. جلوی دسته مبل‌های باکیفیت کاملا برجسته است و محل اتصال پارچه دسته‌ها به قالپاق جلوی دسته کاملا ظاهر یکسان و شیکی داره. این موضوع در برخی تولیدی‌ها رعایت نمیشه. همین امر سبب میشه ظاهر جلوی دسته‌ها زشت باشه و صلابت کل مبل از بین بره.

دسته های متقارن مبل چستر با کیفیت

جنس چوب و کیفیت اتصال

مبلمان چستر باکیفیت، از چوب‌ روس و تخته‌های سه لایی درجه یک ساخته میشه. به طور کلی برش قطعات و نحوه اتصال کلاف مبل چوبی در کیفیت نهایی مبل بسیار اثر گذاره. اطلاع پیدا کردن از جنس چوب و کیفیت کلاف از روی مبل نهایی کار غیر ممکنیه. پس بهتره از مراحل تولید مبل در کارخانه دیدن کنیم تا بشه از نزدیک کیفیت کلاف چوبی رو  بررسی کرد.

تولید مبل چستر

جنس پارچه یا چرم

یکی از بخش‌های خیلی مهم در ظاهر مبل چستر، تهیه پارچه مبل باکیفیت است. رویه این مبل بیشتر از جنس چرم است و لمسه‌های چرمی جلوه خیلی بهتری داره. اگه قصد خرید مبل چرمی دارید و می‌خواهید چرم باکیفیت رو از بی‌کیفیت تشخیص بدید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «راهنمای خرید مبل چرم» رو مطالعه کنید.

مبل چستر با چرم درجه یک

معایب مبل چستر

مبل چستر علاوه بر مزایایی که داره، معایبی هم داره که لازمه در این بخش بهش اشاره کنی:

ابعاد بزرگ

اولین چیزی که به چشم میاد، ابعاد بزرگ مبل چسترفیلد هست، البته نمیشه گفت عیبی روی این قضیه هست. اما قطعا برای خانه‌های جمع و جور گزینه‌‌ی مناسبی نیست. پس اگه خونه‌ای با متراژ بالاتر داریم، انتخاب و خرید این مدل بهتره و در غیر این صورت باید دنبال مبل جمع و جورتری باشیم مانند مبل L .

مبل چستر قهوه‌ای

آسیب پذیر بودن چرم

خراش پذیر بودن چرم و امکان ترک ترک شدن، از عیب‌های مبل‌های چرمی است. به همین جهت موقع استفاده از مبل چرمی باید مراقب باشیم که بهش آسیبی وارد نشه. روش‌های مختلفی برای نگهداری از مبلمان چرمی هست که می‌تونید با سرچ در مطالب آموزشی ازشون مطلع بشید. یادمون باشه مبل‌های پارچه‌ای این اشکال رو ندارند.

چرم

گران قیمت بودن

گران قیمت بودن مبل چستر هم یکی از دلایلی هست که شاید خیلی‌ها سمت این مبل نرند. اما باید توجه داشته باشیم که کیفیت متریال روی قیمت اثر گذاره. به طور طبیعی مبل‌های باکیفیت، قیمت تمام شده بیشتری دارند.

مبل چستر لوکس تک نفره

پشتی کوتاه

طراحی مبل چستر به گونه‌ای است که پشتی‌های مبل کوتاه هست و برای تکیه دادن گردن مناسب نیست. بعضی افراد به همین دلیل از خرید مبل چستر منصرف میشن و دنبال مبلی با پشتی بلندتر هستند.

مبل چرم چستر

نحوه شستشو و نگهداری از مبل چستر

با توجه به اینکه در طی روز از مبلمان استفاده زیادی میشه، مدام در معرض آلودگی است و در مدت زمان کوتاه‌تری نیاز به شستشو پیدا می‌کنه.

مبل طوسی طرح چستر

نحوه تمیز کردن مبل چرم

در مبل چستر چرمی، نکته‌ی مهمی که نیاز به اشاره داره، راحت تمیز شدن چرم است. ما می‌تونیم با یک دستمال خشک یا جاروبرقی، گرد و غبار رو از بین ببریم.

روش تمیز کردم مبل چستر چرمی

سپس با یک پارچه نم‌دار تمیزش کنیم و اصلا لازم نیست نگران به جا ماندن لک روی مبل باشیم. ولی اگه میخواهیم مبلمون همیشه تمیز و مثل روز اول براق بمونه باید مدام واکس بزنیم، چون زیبایی این مبلمان خیلی به طرز نگهداری و رسیدگی اون بستگی داره. انواع واکس مخصوص نگهداری مبل چرم وجود داره که می‌تونیم از اونها استفاده کنیم.

تمیز کردن مبل چرم چستر با دستمال

نحوه تمیز کردن مبل پارچه‌ای

شستشوی مبل چستر پارچه‌ای نیز همانند نوع چرمی آن به جاروبرقی برای تمیز کردن گرد و غبار نیاز داره. سعی کنید تمام فرورفتگی‌های موجود در سطح مبل را با دقت جارو کنید تا کوچک‌ترین گرد و غباری باقی نمونه. سپس ترکیبی از دو فنجان آب با یک قاشق غذاخوری مایع شوینده و یک قاشق غذاخوری سرکه رو درست کنید و با استفاده از یک دستمال تمیز که بهتر است از جنس میکروفایبر باشد، 

روش تمیز کردن مبل چستر پارچه ای با جاروبرقی

سطوح کثیف و تیره مبل را تمیز کنید. این نکته رو هم در نظر داشته باشید‌ که سایش بیش از حد لکه ممکنه باعث آسیب دیدن پارچه بشه. در پایان کار، سطح مبل رو با استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب به خوبی تمیز کنید تا اثرات باقیمانده از مواد شوینده به طور کامل برطرف بشه. سپس تا خشک شدن کامل مبل صبر کنید. حتی می‌تونید برای سریع تر خشک شدن مبل چستر از پنکه استفاده کنید.

خلاصه‌ای از آنچه که باهم درباره تعریف مبل چستر گفتیم

مبل چسترفیلد از قدیمی‌ترین سبک‌های مبلمان است که خیلی پرطرفدار و محبوبه. زادگاه این مبل، کشور انگلستانه و شهر چسترفیلد است. مبل چستر اصلی، دسته‌های P شکل و لمسه دوزی‌های فراوان داره.

مبل چستر تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک که با هر سبک دکوراسیون به خوبی ست می‌شه. مدل‌های جدید مبل چستر با طیف رنگ‌های متنوعی تولید میشن که می‌تونیم بر اساس سلیقه‌ و دکوراسیونی که مد نظر داریم مبل رو انتخاب کنیم. این نوع مبلمان در دو سبک راحتی و کلاسیک در بازار موجوده و ما برای خرید آن می‌تونیم به بازار های یافت آباد، دلاوران و چهاردانگه مراجعه کنیم.

 

در ادامه با تعدادی از جدیدترین مبلمان راحتی تولید رویال مبل آشنا بشیم. برای دیدن تصاویر بیشتر هر محصول و دسترسی به اطلاعات فنی کالا بر روی تصویر هر محصول کلیک کنید.

این مقاله در شهریور ماه 1402 بروزرسانی شده و منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید.

3.7 3 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات
رویا

مطلب خوبی بود مرسی. تنها سوالی که داشتم این که مبل چستر مدرنه یا کلاسیک؟ چون بعضیا میگن مدل مبل مدرن و بعضی‌ها میگن سبک کلاسیکه!!!

کارشناس رویال مبل

سلام بر شما

مبل چستر در واقع میتونه هم مدرن و هم کلاسیک باشه، بسته به طراحی و جزئیات آن. به طور کلی، مبل چسترفیلد یک طرح کلاسیک داره که معمولاً با چرم یا پارچه‌ای با کیفیت بالا ساخته میشه و دارای دکمه‌دوزی عمیق و دسته‌های گرد است. این ویژگی‌ها به آن استایل کلاسیک و مجللی میده.

اما در سال‌های اخیر، طراحی‌های مدرن‌تری از مبل چستر نیز به وجود اومده که از مواد و رنگ‌های جدیدتر و شکل‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند. بنابراین، مبل چستر بسته به طراحی و استایل خاص، میتونه هم به‌عنوان یک قطعه مدرن و هم کلاسیک در نظر گرفته بشه.

در نهایت، بهتره با توجه به طراحی و دکوراسیون منزل خود، تصمیم بگیرید که آیا مبل چستر برای شما مدرن یا کلاسیک محسوب میشه.

حمیده

بسیار عالی توضیح دادید مطالب زیادی فهمیدم. ممنون

کارشناس رویال مبل

سلام. ممنون از شما.