چوب روس، انتخابی مقرون به صرفه و با کیفیت

احتمالا موقع خرید مبلمان کلاسیک و راحتی، سرویس خواب، کف پوش و سایر اقلام چوبی، اسم چوب روس رو شنیدیم. در دنیای امروز، چوب روس از متریال‌های پر مصرف و کاربردی در صنایع چوب است. صادرات این محصول، تجارت پر سود و ارزشمندی داره. این چوب با توجه به اقلیم و شرایط محیط زیستی خاصی رشد می‌کنه.

چوب روسی اصطلاح متداول و اشتباهی است که مدت زیادی باب شده. در واقع باید گفت که چوب‌ روس نژاد خاصی از چوب نیست. بلکه گونه‌های متفاوتی مثل نراد، راش، یولکا و ساسانا رو شامل میشه.  هر کدام از این چوب‌ها در حرفه و صنایع مختلفی کاربرد دارند.

کشورهای تولیدکننده چوب نراد یا روس، متناسب با میزان مصرفی که در صنایع مختلف دارند، به تولید و صادرات این چوب می‌پردازند. چوب‌های روسی‌ صادراتی به ایران انواع متفاوتی دارند و با نام‌هایی مثل نراد، یولکا و ساسانا شناخته می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این چوب همراه ما باشید.

چوب روس چیست؟

چوب روسی (русский лес) یا (Russian wood) محصولی از از جنگل‌های سردسیر و بسیار بزرگ منطقه فلات مرکزی روسیه است. این کشور جنگل‌های بزرگی داره و چند وقتی هست که اقدام به کاشت جنگل مصنوعی کرده تا در تجارت جهانی چوب پایدار بمونه.

جنگل سردسیر روسی با درختان کاج

کشور روسیه حجم چوب بسیار زیادی داره و در صادرات چوب یک کشور پیشگام است. با توجه به وسعت جنگل کاری، مقدار چوب تولید شده در چنین کشوری به راحتی تمامی نیاز‌های بازار جهانی رو پوشش میده. نکته مهم اینجاست که چوب روسی به معنای عامیانه‌ای که همه جا گفته میشه، وجود نداره. همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، چوب روس یک اصطلاح متداول است که به چند گونه معروف تولید کشور روسیه اطلاق میشه.

الوار چوب روس

چوب‌های صادراتی روسیه به ایران، گونه‌هایی مثل چوب راش، بلوط، نراد و انواع درخت کاج است که به چوب روسی شناخته میشه. روسیه نزدیک‌ترین کشور به ایران از نظر داشتن منابع طبیعی و جنگل‌های مصنوعی است که تونسته بخش زیادی از نیاز‌های صنایع چوب ایران رو پوشش بده.

حمل و نقل چوب روس با کشتی باری

نحوه تشخیص چوب روس

زمان خرید لوازم چوبی، جدای از تعریف فروشنده باید با دقت چوب رو بررسی کنیم. به این دلیل که هر چوب ویژگی منحصر به فردی دارد. در مورد تشخیص چوب روس درجه یک و درجه دوم، نیاز که بررسی دقیق و حرفه‌ای داشته باشیم.

چوب روس با نمایی نزدیک از بافت آن

برای مثال هر چقدر که گره چوب بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت پایین و درجه دوم بودن جنس چوب است. همچنین باید از نزدن قارچ و عدم وجود حشرات بر روی چوب مطمئن بشیم. لکه‌‌های ایجاد شده روی چوب بهترین نشانه‌ها برای برای بررسی کیفیت چوب روس است.

اگر به عکس چوب روس نگاه کنیم، متوجه رنگ روشن آن می‌شوید. این در واقع اولین راه برای تشخیص چوب روسی است. این چوب‌ها رگه‌های قهوه‌ای متمایل به قرمز دارند و بدنه‌شان یا سفید است یا متمایل به زرد، کرم و نخودی. سطح پوسته چوب نراد روسی یکدست نیست و رنگ و سختی چوب متفاوته.

چوب روس روشن

اهمیت صنعت چوب در اقتصاد روسیه

صنعت چوب در اقتصاد روسیه نقش پر رنگی ایفا می‌کنه. به شکلی که بیش از 30 میلیارد دلار ارزش سالانه این صنعت است. این صنعت مجموعه‌ای از صنایع وابسته به برداشت و پردازش چوب است که جز قدیمی‌ترین و سودمندترین بخش‌های اقتصادی این کشور به حساب میاد.

چک کردن کیفیت چوب روسیه

طبق تحقیقات، 50% از کشور روسیه رو مناطق جنگلی پوشش داده. موجودی چوب‌های این مناطق 82 میلیارد متر مکعب تخمین زده شده. بخش قابل توجهی نیز به کاشت چوب با هدف صادرات چوب اختصاص داده شده. امروزه از چوب روسی در انواع دکور چوبی، کف پوش، آلات موسیقی، تولید مبلمان، تخت خواب، کمد، کابینت، درب و پنجره و… استفاده میشه.

چوب روس درجه یک

با در نظر گرفتن این موضوع که همه ساله وسعت زیادی از جنگل‌های دنیا برای تامین چوب از بین میره، تامین چوب روس بسیار مورد توجه قرار گرفته. لذا با توجه به برنامه‌ی ساخت جنگل مصنوعی توسط روسیه، بهره برداری از چوب روسی قدم بزرگی برای حفظ محیط زیست است.

جنگل مصنوعی چوب روس در روسیه

کاربرد چوب روس در صنایع مختلف

استحکام بالای چوب روس باعث شده تا به یکی از متریال‌‌های پرمصرف در صنایع چوبی تبدیل شود. این نوع چوب قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاعی بالا دارد. از این چوب برای فرم دهی به نمای بیرونی و داخلی، شکل‌دهی به اسکلت ساختمان و طراحی داربست استفاده می‌شود.

چوب روس و استفاده از آن در تولید مبل

از دیگر مزایای این چوب قابلیت سنباده زنی راحت آن است. این امر در صنعت مبلمان‌سازی، ساخت دکور، کابینت سازی و … بسیار اهمیت دارد. مزیت دیگر این چوب استفاده‌ی راحت از انواع پیچ و میخ در آن است. این امر به نجاران کمک می‌کند تا در هنگام اتصال قطعات دچار مشکل نشوند.

چوب روس از پرکاربردترین‌ چوب‌ها در صنایع

سَبُکی چوب‌ روس، الیاف بلند و خمیر سفید رنگ آن را به گزینه‌ای مناسب برای تولید کاغذ تبدیل کرده است. از این رو می‌توان گفت این چوب اهمیت ویژه‌ای به لحاظ کیفیت در صنعت کاغذسازی دارد.

چوب روس و تولید کاغذ با آن

چوب روسی از چه درختانی است؟

چوب‌های صادراتی روسیه از درختان مختلفی تشکیل شده. خب همه‌ی ما می‌دونیم در مناطق سردسیر، انواع درختان سوزنی برگ رشد می‌کنند. درختانی که معمولا در تمام مدت سال، سبز هستند و زیبایی خاصی دارند.

بخشی بریده شده از تنه درخت کاج روسی

کشور روسیه آب و هوای سرد و زمستانی داره. اغلب درختان جنگلی این کشور از نوع سوزنی برگ هستند. چوب نراد یا کاج روسی از معروف‌ترین نمونه درختان سوزنی برگ در این کشور است. چوب‌ درختان سوزنی برگ رو جزو نرم چوب‌ها به حساب میارند که کاربرد‌های زیادی هم داره.

درخت روس سوزنی برگ

اغلب محصولات چوب روسی جزو نرم چوب‌ها حساب میاد. با این حال روسیه درخت‌های پهن برگ زیادی  هم داره. این کشور در تجارت سخت چوب‌ها جایگاه‌ قابل توجهی داره. راش روسی یکی از این نمونه چوب‌های سخت است.

درخت برگ پهن روس

انواع چوب روس

چوب روسی در کشور ما محصولی وارداتی است که مستقیما از کشور روسیه و از طریق دریای خزر وارد ایران میشه. چوب‌های روسی انواع مختلفی دارند که هر کدام در صنایع خاصی استفاده میشه. از معروف‌ترین این چوب‌ها، چوب نراد، ساسانا، راش و یولکا است که در ادامه در موردشون صحبت ‌می‌کنیم.

انواع چوب روسی

چوب نراد، سبک و ارزان

نراد (Abies Alba) گونه‌ درخت بومی در سرزمین‌های سرد سیر است. نراد نوعی کاج با ارتفاعی بلند و تنه‌ای کاملا صاف است. این درخت از نوع درختان سوزنی برگ است و در لیست نرم چوب‌ها قرار میگیره. این چوب بافت متراکمی نداره و سبک بودن از ویژگی‌های اصلی اون است.

چوب نراد روسی

رنگ این چوب تقریبا سفیده و رگه‌های کرم رنگ داره. بافت چوب نراد تقریبا نرم است. همین وزن سبک این قابلیت رو میده تا از این نوع چوب روسی در فعالیت‌های متنوعی مثل ساخت کفش پوش، دیوار پوش، کلاف داخلی مبلمان ال و راحتی، انواع روکش چوب و حتی کاغذ استفاده کنیم.

چوب روس نراد از زاویه نزیک

چوب نراد روسی قیمت تقریبا ارزانی داره. این چوب بیشتر برای طراحی و ساخت مصنوعات چوبی نه چندان لاکچری کاربرد داره. البته چوب نراد خیلی مقاوم و ماندگار نیست و در مواردی که چوب در معرض رطوبت زیاد یا نور خورشید قرار می‌گیره، این چوب پیشنهاد نمیشه.

چوب مستحکم راش روسی

درخت راش از جمله درختان سوزنی برگ است که چوب با کیفیت و با دوامی داره. راش روسی از این قاعده مستثنی نیست. از چوب روس راش برای ساخت مبلمان چوبی، طراحی دکوراسیون داخلی، کابینت و هر وسیله‌ی شیک و لاکچری که فکرش رو بکنیم استفاده میشه.

چوب راش روسی

چوب راش از تایپ چوب‌های سخت است. این چوب تقریبا رنگ سفید و کرمی داره که به قرمز متمایله. دوام و استحکام بالای این چوب از ویژگی‌های اصلی‌ اش به حساب میاد. همچنین می‌تونیم به مقاومت این نوع چوب در برار حشرات چوب‌خوار، داشتن بافت نیمه نرم و قیمت ارزان اش اشاره کنیم.

چوب ساسانا روسی با بافت سبک

کاج (Pine) یا همان ساسانا یکی دیگر از درختان برگ سوزنی معروف روسی‌ است. ساسانا یک نوع درخت کاج است که چوبی با بافت سبک و ماندگار داره. این چوب ظاهر زیبایی نداره و بیشتر برای ساخت استراکچر داخلی مبلمان و مصنوعات چوبی بکار میره. از این چوب به شکل عمده در ساخت انواع چوب نئوپان و حتی تخته چندلایی نیز استفاده میشه.

چوب روس ساسانا

چوب ساسانا بیشتر در پالت سازی، مبلمان سازی، قایق سازی، صنایع شیمیایی، ام‌دی‌اف، نئوپان و الیاف سازی استفاده میشه. معمولا به دلیل فراوانی و قیمت مناسبی که داره، تقاضا برای خرید این چوب زیاده.

چوب یولکا روسی، با دوام و نرم

یولکا یا همان درخت نوئل زیبای روسی، چوب خاصی داره. این درخت سوزنی برگ، وزن کم و بافت نرمی داره. رنگ چوب یولکا خیلی روشن است و همین روشنی از جذابیت و ویژگی‌های خاص این چوب است. این چوب در عین سبک بودن، بافتی با دوام داره.

الوار چوبی روسی یولکا

این نوع چوب مناسب فعالیت‌های ساختمانی و طراحی انواع دکوراسیون خانگی است. درخت یولکا از نوع درخت‌هایی است که رشد سریعی داره و در عرض 8 سال به 30 سانت قطر میرسه. همین رشد سریع، علت نرم بودن و سبک بودن چوب است.

چوب لمبه روسی

لمبه در اصل یک نژاد چوب نیست. بلکه نوعی برش مخصوص چوب‌های روسی است که با استفاده از دستگاهی مخصوص به هم متصل شده‌اند. این چوب از درخت‌های مختلفی تهیه میشه. دوام و عمر طولانی مدت از ویژگی‌های این نوع چوب است. لمبه نوعی پرتابل به حساب میاد که عرض استاندارد صادراتی آن 6 متر است.

چوب لمبه روسی با کیفیت

از این نوع چوب برای ساخت کف پوش، دیوار پوش و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. لمبه رو می‌توان از چوب درخت‌هایی چون نراد، بلوط، راش یا ساسانا تهیه کرد.

چوب لمبه روسی با کیفیت

نکاتی که باید قبل از خرید چوب روس بدانیم

خرید و فروش چوب، موضوعی مهم است و لازمه تا تخصص کافی در این حوزه داشته باشیم. اول از همه باید با انواع چوب‌ها و بافت آنها آشنا باشیم. سپس فروشندگانی که در این کار معتبر هستند رو بشناسیم. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که خالی از لطف نیست.

استفاده از چوب روس در صنایع چوب

قبل از خرید حتما باید بافت چوب رو با دقت بررسی کنیم. وجود هر گونه ترک، خوردگی و پوسیدگی در چوب روس میتونه استقامت چوب رو کم کنه. به همین دلیل الوار یا تخته‌هایی که می‌خریم نباید مشکل داشته باشند. چوب باید کاملا صاف و بدون تورفتگی باشه.

لکه‌های سیاه رنگ در بافت چوب نشان دهنده وجود بیماری‌های قارچی روی تنه درخت است. چوب‌های قارچی، استحکام و مقاومت کمتری دارند و به زودی می‌پوسند. به همین دلیل پیش از خرید باید مطمئن بشیم این لکه ها روی تخته‌ها نباشند.

پوسیده شدن چوب روسی

این چوب‌ها کاربردهای مختلفی دارند و برای ساخت هر وسیله از چوب خاصی استفاده میشه. حتما به نوع چوب دقت داشته باشیم. باید مطمئن شویم میزان تراکم و استحکام چوب برای ساخت وسیله‌ای که در نظر داریم، مناسب است یا خیر.

چوب روس در صنایع مختلف

نکاتی درباره نگهداری از چوب روسی

نگهداری اصولی از چوب روس و وسایلی که با این نوع چوب ساخته شده، باعث دوام و ماندگاری بیشتر آن می‌شود. بدین جهت سالی یکبار متناسب با نوع چوب، سطح چوب رو جلا دهیم تا کاملا درخشنده و براق شود.

ممکن است بر اثر رطوبت یا تغییرات آب و هوا رنگ چوب تغییر کند. این تغییر رنگ به ساختار یا بافت چوب آسیبی نمی‌زند اما در هوای مرطوب رنگ چوب تیره و در هوای خشک رنگ آن روشن‌تر می‌شود. اگر با این تغییر رنگ مشکلی ندارید نیازی به پرداخت مجدد یا رنگ آمیزی آن نیست.

بهتره که سطح چوب را تمیز نگه داریم. اگر نیاز به تمیز کاری چوب روسی است، باید دستمال مرطوب این کار رو انجام دهیم.

تفاوت چوب ساسنا و یولکا چیست؟

گونه ”سوُسنا” به ساسنا معروف است. به آن در الفبای روسی сосна و در زبان انگلیسی pine گفته میشه. این نوع چوب بیشتر در پالت سازی، کلاف سازی، قایق سازی، نرده کشی و ام‌دی‌اف به کار میره.

چوب روس ساسنا

یولکا (spruce) با اسم علمی Picea abies از گونه‌های سوزنی برگ است. این نوع چوب از جنس درخت اسپروس است و جزو نرم چوب‌ها است. گره‌های یولکا به‌ صورت نقطه‌ای بوده و در طول چوب به‌ صورت نامتوازن تکرار میشه. یولکا روشن و نرم است. اما ساسنا کمی قرمز و صورتی رنگ با بافت‌های درشت است.

چوب روس درجه یک

فرایند تهیه و تولید چوب روس

مراحل تهیه و تولید به این شکل است که ابتدا درختان جنگل توسط افراد حرفه‌ای با ابزار مناسب بریده میشه. بعد از این فرایند، با ماشین آلات پیشرفته اقدام به جدا کردن شاخه و پوسته درخت می‌کنند. سپس تنه‌ درخت برای برش و ضد عفونی به کارخانه منتقل میشه.

حمل درختان چوب روسی

بعد از انتقال به کارخانه، درخت رو زیر اسپری آب قرار می‌دهند تا از خشک شدن چوب جلوگیری بشه. بعد از آن، چوب‌ رو برش می‌دهند و پوستش رو جدا می‌کنند. این کار برای این است که موقع صادرات، آفات چوب قابل مشاهده باشه. چوب های برش خورده به مرحله روغن کاری می‌روند تا با روغن مخصوص آغشته بشند. این روغن مانع از نفوذ موریانه و حشرات موزی در چوب میشه.

کارخانه چوب روس

سپس پالت‌های چوب به بخش خشک کن وارد میشه. در این بخش با حرارت مخصوص، رطوبت چوب گرفته میشه. در ادامه محصولات بسته بندی و آمده ارسال به کشورهای مقصد است.

رنگ مناسب برای چوب روس

در بازار، انواع رنگ برای چوب روس هست که باید موقع خرید، نوع چوب رو در نظر داشته باشیم. دو نوع رنگ تمام ‌ پلی‌استر پولیشی و ایستاده از پرکاربردترین رنگ‌ها هستند. (رنگ پلی استر ایستاده متشکل از سه ماده است و هنگام استفاده به محلول تینر نیازی ندارد. که این نوع رنگ چوب رو براق می‌کند)

چوب روس و استفاده از رنگ مناسب

این که کدام رنگ برای چوب مناسبه، بستگی به دما و نحوه استفاده از چوب است.

روش تعمیر ضربه خوردگی چوب روس

یکی از مشکلاتی که معمولاً برای چوب‌هایی با بافت نرم مثل نراد، یولکا، ساسنا پدید می‌آید، ضرب‌خوردگی و خراش در اثر برخورد با اجسام تیز یا سنگین است. برای رفع ایراد مقداری آب را بر روی قسمتی که ضربه خورده است بریزید و منتظر بمانید تا جذب چوب شود. در این حالت آب خود را به بخش‌های فشرده شده زیرین چوب می‌رساند.

چوب روس با کیفیت

دستمال پارچه‌ای را بر روی همان قسمت قرار دهید و باز هم کمی آن را مرطوب کنید.
اتو را روی پارچه قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه به چوب گرما دهید تا آب موجود در زیر چوب تبخیر شود تا بافت‌های فشرده شده را آزاد کند و به بالا برگرداند.

قیمت چوب روس در ایران

با توجه به وضعیت اقتصادی و تورم شدید، قیمت‌های چوب متغیره و نمی‌توان قیمت حال حاضر رو گفت. اما قیمت هر متر مکعب آن در ایران در مهر ماه 1402 بین ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. این قیمت با توجه به خشک بودن و کیفیت چوب متفاوت است.

الوار چوب روسی

چوب‌های روسی نراد، یولکا و ساسنا ممکن است قیمت‌های متفاوتی داشته باشند. پیشنهاد ما به شما اینه که از دو یا سه چوب فروشی معتبر، قیمت الوار مد نظر رو بپرسید.

محاسبه قیمت الوار چوب روس

قیمت الوار بستگی به نوع چوب داره. محاسبه قیمت بیشتر چوب‌های موجود در بازار بر اساس متر مکعب انجام میشه. فروشنده‌ها نیز قیمت مربوط به انواع چوب رو بر اساس متر مکعب اعلام می‌کنند. البته در برخی موارد قیمت چوب در مزرعه بصورت وزنی (کیلویی) محاسبه میشه.

چوب روسی کاج

برای محاسبه قیمت الوار به متر مکعب فقط کافی است طول و عرض و ضخامت تخته چوب رو در قیمت اعلامی فروشنده ضرب کنیم. برای مثال قیمت الوار ۶.۳*۱۵*۶۰۰ سانت بر مبنای هر متر مکعب ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان به‌ صورت زیر محاسبه می‌گردد.

طول * عرض * ارتفاع (ضخامت) = میزان مصرف چوب به سانتیمتر

۶.۳*۱۵*۶۰۰=۵۶۷۰۰

(میزان مصرف چوب به سانتیمتر تقسیم بر ۱.۰۰۰.۰۰۰) * قیمت ۱ متر مکعب چوب = قیمت چوب مصرف شده

۰.۰۵۶۷ * ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ = ۱.۰۲۰.۶۰۰ تومان

خلاصه‌ای از آنچه درباره انواع چوب تولید روسیه گفتیم

امروزه متریال چوب از پرمصرف‌ترین‌ موارد در صنایع چوبی است. صادرات این متریال به سایر کشور‌ها، تجارت سودمندی به حساب میاد. چوب روسی محصولی از کشور روسیه است. چوب‌های صادراتی روسیه به ایران، گونه‌هایی مثل چوب راش، بلوط، نراد و انواع درخت کاج است که به چوب روسی شناخته میشه. این چوب گونه‌های متفاوتی نظیر نراد، یولکا، راش و ساسانا داره. 

چند ویژگی بارز چوب روسی باعث شده تا این چوب به پرفروش‌ترین چوب در صنایع چوب ایران تبدیل بشه. از جمله ارزان بودن، تراکم بافت پایین، تنوع جنس و البته فراوانی در بازار. در مهر ماه ۱۴۰۲، هر متر مکعب این چوب بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان قیمت داشته است. این چوب در تولیدات مختلف چوبی مانند مبلمان، طراحی دکوراسیون چوبی، کابینت، کمد، میز، درب و پنجره، نرده، دیوار پوش، کف پوش و نمای ساختمان کاربرد داره. 

 

در ادامه با تعدادی از جدیدترین مبلمان راحتی برند رویال مبل آشنا بشیم. برای دیدن تصاویر بیشتر هر محصول و دسترسی به اطلاعات فنی کالا بر روی تصویر هر محصول کلیک کنید.

این مقاله‌ در مهر ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده. منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید.

5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات