نحوه محاسبه ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین

تلویزیون‌ هوشمند امروزی، از وسایل الکترونیکی‌ و کاربردی‌ است که در هر خونه ای دیده میشه. این وسیله به جدا از کاربردی بودن، نقش بسزایی در زیبایی دکوراسیون داره. شاید شما هم مانند دیگران دکوراسیونی شلوغ و یا کمجا دارید و سعی دارید که اون رو خلوت تر کنید. وصل کردن تلویزیون به دیوار و یا میز تلویزیون دیواری یکی از گزینه‌هایی است که پیش رو دارید.

دکوراسیون میز تلویزیون در خانه به اندازه دیگر عنصر‌های اون مهمه. اگر قصد وصل کردن تلویزیون به دیوار رو داریم باید یک سری نکات رو نیز در نظر بگیریم. ارتفاع استاندارد تلویزیون یکی از این نکات است. این ارتفاع میتونه تغییرات چشمگیری در کیفیت نمایش داشته باشه. در ادامه این مقاله راجع به این موضوع و نحوه نصب تلویزیون به دیوار صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد میکنم این مطلب مفید رو از دست ندید و مثل همیشه، مرسی که هستید.❤️

اهمیت نصب تلویزیون در ارتفاع مناسب

یکی از دلایل اصلی پیدا کردن ارتفاع و زاویه مناسب تلویزیون، تماشای تلویزیون در آرامش و راحتی است. این موضوع موقعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه که تایم زیادی رو در حال تماشای تلویزیون باشیم. اگه صفحه نمایش در ارتفاع کم یا زیاد باشه، گردن آسیب می‌بینه.

راهنمای خرید میز تلویزیون

ارتفاع مناسب تلویزیون از زمین باعث میشه تا تمامی تماشاگران، نمایی کامل به سوی تلویزیون داشته باشند و مجبور نباشند، سر و گردن خود و یا ارتفاع صندلی را بالا پایین کنند. در ضمن، ارتفاع مناسب باعث میشه تا تلویزیون، هماهنگی بین مبلمان و دیگر عناصر منزل رو بهم نریزه. از طرفی دیگر با داشتن ارتفاع مناسب می‌تونید به راحتی میز تلویزیون رو حذف کنید و فضای خونه رو کمی بزرگ‌تر کنید.

اهمیت ارتفاع استاندارد نلویزیون از زمین

نکات مهم در خصوص فاصله استاندارد تلویزیون از زمین

خب اول از همه باید بدونیم که هیچ ارتفاع و اندازه استانداردی برای تلویزیون از سطح زمین تعریف نشده. ممکنه بعضی از اندازه‌ها برای ما مناسب باشه اما برای همه یکسان نیست. بهترین ارتفاع تلویزیون از زمین حالتی است که صفحه نمایش تلویزیون هم سطح با ارتفاع چشم باشه.

میز تلویزیون سفید

توجه به ارتفاع نشیمن مبل جلوی تلویزیون

قبل از خرید میز تلویزیون جدید، ابتدا باید ارتفاع مبل رو اندازه بگیریم. سپس روی مبل بنشینیم و فاصله کف زمین تا چشم رو اندازه گیری کنیم. باید موقع اندازه گیری میانگین قد افراد رو از در نظر داشته باشیم. بعد از این می‌تونیم اندازه استانداردی برای تلویزیون پیدا کنیم و ارتفاعی هم سطح با چشم برقرار کنیم.

تلویزیون رو بالا نصب نکنید

بعضی از ما دوست داریم که تلویزیون رو در اتفاع بالا‌تری نصب کنیم. این کار جلوه‌ هنری و جذابی به خونه میده. اما باید بدونیم تماشا کردن تلویزیون و نصبش در ارتفاع بالا خیلی مناسب نیست.چون موقع نشستن روی کاناپه نمی‌تونیم زاویه دید مناسب داشته باشیم و کم کم گردن درد می‌گیریم. همچنین این کار باعث میشه تا دسترسی سخت تری به پشت و سیم‌های متصل به تلویزیون داشته باشیم.

بهترین ارتفاع تلویزیون از سطح زمین

توجه به فاصله تلویزیون از مبلمان

برای داشتن ارتفاع مناسب تلویزیون از زمین باید به ابعاد میز تلویزیون و دیگری فاصله صحیح از مبلمان است. به طور کلی، هر چقدر تلویزیون بزرگ‌تر باشه، لازمه فاصله از اون بیشتر بشه. برای بسیاری از تلویزیون ها که بین ۴۰ تا ۵۰ اینچ هستند، کاناپه‌ها حدود ۳ تا ۵ متر فاصله دارند. در این حالت قرار دادن تلویزیون در ارتفاع حدود ۱.۵ متری از سطح زمین مناسب است.

ارتفاع تلویزیون از سطح زمین

محاسبه ارتفاع با خط دید

خط دید بیننده معمولا ۱۰۰ سانتی متر از زمین است. اگه تلویزیونی ۷۰ اینچی خریداری کنیم که عرض صفحه مابین ۷۵ تا ۸۰ سانتی متر باشه؛ وسط این ارتفاع یعنی ۴۰ سانتی متر میشه. پس باید لبه پایین تی وی رو حدود ۶۵ سانتی متر از زمین فاصله بدیم. بدین ترتیب، وسط تلویزیون حدود ۱ متر از زمین فاصله خواهد داشت.

ارتفاع مناسب میز تلویزیون از زمین

محاسبه فاصله بر اساس طول تلویزیون

محاسبه فاصله مناسب TV از کف زمین قانون کلی دیگری هم دارد. به این شکل که فاصله مطلوب بیننده از صفحه تلویزیون، دو و نیم برابر طول تلویزیون است. پس لازمه فاصله مبلمان از تلویزیون دو و نیم برابر طول تی وی باشه. البته به طور کلی نظرات مختلفی در این باره وجود دارد.

ارتفاع دقیق میز تلویزیون از زمین

ارتفاع میز تلویزیون دیواری از زمین

ارتفاع استانداردی که تلویزیون باید در آن قرار بگیرد، ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است. و میز TV باید در ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری ضلع پایین تلویزیون قرار بگیره. ولی این موضوع برای همه‌ی منازل صدق نمیکنه و میتونه برای هر خونه‌ای متفاوت باشه. در کل نکته‌ای که باید بهش دقت کنیم اینه که تلویزیون باید متناسب با زاویه دید ما، در حالت نشسته و ایستاده باشه. و سپس میز تلویزیون کمی پایین تر از آن برای گذاشتن دکوری و وسایل مهم قرار بگیره.

ارتفاع اصولی میز تلویزیون دیواری

نحوه نصب تلویزیون به دیوار 

قبل از شروع باید بدونیم که اگه توانایی فنی نصب تلویزیون رو نداریم، بهتره این کار رو انجام ندیم. چون این کار نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب و تخصص فنی داره. اما اگه دوست داریم این کار رو خودمون انجام بدیم، بهتره که یک سری نکات رو رعایت کنیم.

چگونگی نصب تلویزیون به دیوار

پیش از سوراخ کردن دیوار، از نوع مصالح استفاده شده در دیوار مطمئن بشیم تا رول پلاکی مناسب تهیه کنیم. موقع دریل کاری، مراقب باشیم که سیم‌های داخل دیوار رو پاره نکنیم. پایه‌ها رو تراز کنیم و پیش از نصب پایه‌ها روی دیوار، به صورت آزمایشی نحوه نصب رو انجام بدیم تا با نوع کار آشنا بشیم.

پایه تلویزیون دیواری

قبل دریل کاری، می‌تونیم از شابلونی که در جعبه‌ی تلویزیون هست، استفاده کنیم. با این وسیله محل دقیق سوراخ‌ها رو پیدا می‌کنیم. هیچ‌وقت با میخ، پایه‌ها رو به دیوار متصل نکنید. و موقع نصب تلویزیون به دیوار، از براکت‌های متحرک استفاده کنید. این براکت‌ها باعث میشن به راحتی بتونیم ارتفاع و زاویه تلویزیون رو تغییر بدیم.

نحوه نصب تلویزیون بر روی دیوار

یکی از بزرگترین معایب تلویزیون دیواری نداشتن فضا برای جا دادن سیم و کابل‌های تلویزیون است. بهترین راهکار برای این موضوع قرار دادن یک داکت در زیر تلویزیون و چسبیده به دیوار است. پس دقت داشته باشید که موقع نصب تلویزیون روی دیوار، کمی فضا برای پنهان کردن سیم و کابل تلویزیون در یک داکت چسبیده به دیوار بزارید.

چطور سیم و کابل تلویزیون را پنهان کنیم

یادمون باشه که تلویزیون رو در ارتفاع زیاد بالا نصب نکنیم. همچنین از نصب تلویزیون بالای شومینه خودداری کنیم که خطرناکه و به تلویزیون آسیب میزنه. به این نکته دقت داشته باشیم تا محل نصب رو با خودکار یا هایلایت مارک کنیم و چندباری دقیق اندازه گیری کنیم.

نصب تلویزیون روی دیوار

خلاصه‌ای از آنچه درباره‌ی ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین گفتیم

ممکنه برای ما هم پیش اومده باشه که موقع چیدمان دکوراسیون به ارتفاع تلویزیون از زمین توجهی نداشته باشیم. اما بد نیست که فاصله و ارتفاعی استاندارد رو برای تلویزیون در نظر بگیریم. چرا که جدای از تغییراتی که در فضا ایجاد می‌کنه، روی سلامتی هم تاثیر گذاره.

هیچ ارتفاع و اندازه استانداردی برای تلویزیون از سطح زمین به طور دقیق تعریف نشده. بعضی از اندازه‌ها ممکن است مناسب باشه اما برای همه یکسان نیست. بهترین ارتفاع تلویزیون از زمین در حالتی است که کاملا در زاویه دید ما هنگام نشستن روی مبل، قرار بگیره. اما به طور کلی برای داشتن ارتفاع استاندارد تی وی از سطح زمین، باید 100 الی 115 سانتی متر از کف زمین رو اندازه گیری کنیم و تلویزیون رو دقیق وسط ارتفاع قرار بدیم.

دقت داشته باشید که موقع نصب تلویزیون روی دیوار، کمی فضا برای پنهان کردن سیم و کابل تلویزیون در یک داکت چسبیده به دیوار بزارید. تلویزیون رو در ارتفاع زیاد بالا نصب نکنید. همچنین از نصب تلویزیون بالای شومینه خودداری کنید .قبل از نصب تلویزیون، محل نصب رو با خودکار یا هایلایت مارک کنید و از اندازه گیری مطمئن شوید.

 

در ادامه با تعدادی از انواع میز تلویزیون تولیدی رویال مبل آشنا بشیم. برای دیدن تصاویر بیشتر هر محصول و دسترسی به اطلاعات فنی کالا بر روی تصویر هر محصول کلیک کنید.

این مقاله در آبان ماه 1402 بروزرسانی شده. منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید.

5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات