ارتفاع و ابعاد استاندارد انواع میز ناهارخوری

استفاده‌ از میز ناهارخوری مناسب و انتخاب ابعادی استاندارد برای میز، بر راحتی خود ما و مهمان‌ها در صرف غذا و صحبت‌های دورهمی تاثیر گذاره. انتخاب ابعاد درست و ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری و برقراری تعادل دکوری مناسب، از تکنیک‌های طراحی دکوراسیون داخلی هست.

صندلی‌های میز ناهارخوری هم از این قائله مستثنی نیست و باید ارتفاع نشیمن صندلی تا مبل استاندارد باشه تا موقع نشستن و صرف غذا، بدن ما کاملا با میز هم سطح باشه. جدای از ارتفاع، نرم و محکم بودن قسمت نشیمن صندلی‌ میز غذاخوری تاثیر داره.

در ادامه این مطلب درباره‌ی ارتفاع و ابعاد استاندارد و اصولی میز ناهارخوری صحبت می‌کنیم. سپس ابعاد استاندارد انواع میز ناهارخوری رو به همراه ارتفاع صندلی معرفی می‌کنیم. اگه قصد خرید میز ناهارخوری دارید و دنبال ارتفاع مناسب برای میز هستید، این مطلب می‌تونه برای شما کاربردی و مفید باشه.

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری چیست؟

میز ناهارخوری هم مانند دیگر لوازم منزل اندازه و ابعاد استاندارد دارد. این اندازه توسط میانگین قد بین افراد ایجاد شده. همچنین تولیدی‌ها این ارتفاع رو یک استاندارد جهانی می‌بینند. اما چرا قد، ملاک یک میز استاندارد در نظر گرفته می‌شود؟

میز ناهارخوری سفید

احساس راحتی حین نشستن و میل کردن غذا و یا انجام یک کار بر روی یک میز، یکی از معیار‌های مهم برای خرید یک میز ناهارخوری خوب است. اگر ما پس از نشستن و عین غذا خوردن در ناحیه کمر، دست و پا دردی احساس کنیم، نشان دهنده‌ی غیر استاندارد بودن میز غذاخوری ما است.

میز ناهارخوری شیشه‌ای با پایه‌های طلایی

طراحان و سازندگان به این نتیجه رسیده‌اند که به طور کلی افرادی که از میز ناهارخوری استفاده می‌کنند قد متوسطی دارند. این عامل، معیار خاصی رو برای طراح مشخص میکنه، تا میز ناهارخوری‌های تولید شده با ارتفاع و ابعاد استاندارد ساخته شوند.

میز ناهارخوری چوبی با صندلی سبز

با در نظر گرفتن همه‌ی این نکات، طراحی مدل و ارتفاع میز ناهارخوری استاندارد بین 27 تا 34 اینچ معادل 70 تا 80 سانتی‌متر طراحی میشود. البته که امکان چند سانت بالا شدن و پایین شدن به دلیل مدل وطراحی میز ویا سفارش دلخواه مشتری وجود داره. اما به طور کلی این ارتفاع در انواع میز‌های ۴ نفره به بالا استفاده میشه.

میز چوبی

قبل خرید میز ناهارخوری حتما به ارتفاع میز ناهارخوری توجه کنیم. اگر در یک نمایشگاه و یا یک سایت‌ سبکی خاص و زیبا از میز‎ ناهارخوری دیدیم، بهتر است که در خرید آن عجله نکنیم؛ حس راحتی هنگام نشستن و ابعاد یک میز ناهارخوری از سبک و طرح اون مهم تر است.

میز ناهارخوری چوبی با صندلی آبی

اندازه‌ی ارتفاع باید در حدی باشه که هنگام نشستن و غذا خوردن دچار خستگی در ناحیه شانه نشویم. همینطور ارتفاع نباید خیلی کوتاه باشه تا مجبور بشیم در حالت قوز کرده بشینیم و دستمون رو پایین بیاریم.

میز ناهارخوری ابعاد استاندارد ۶ نفره

 ارتفاع صندلی ناهارخوری

یکی از عوامل مهم که برای تشخیص استاندارد بودن صندلی، ارتفاع قسمت نشیمن صندلی نسبت به سطح زمین است. از لحاظ علمی، درد و ناراحتی در قسمت­های مختلف بدن در هنگام نشستن، بخاطر نحوه نشستن و ارتفاع صندلی است که روی آن می‌نشینیم.

میز ناهارخوری قهوه‌ای با صندلی قرمز

رتفاع نشیمن صندلی باید طوری طراحی شود که که کف پای ما کاملاً روی زمین قرار داشته باشه، آن هم در حالی که زانوی ما با زمین زاویه ای در حد ۹۰ درجه ایجاد کند. مناسب بودن ارتفاع نشیمن صندلی تا زمین باعث میشه تا گردش خون به خوبی در بدن انجام بشه؛ مخصوصاً که اندام­های پایینی بدن راحت و ریلکس باشند.

میز غذاخوری اداری

به طور کلی بهترین حالت ارتفاع برای نشستن بین ۴۰.۶ تا ۵۳.۳ سانتی­متر است. به این ترتیب ارتفاع مناسب نشیمن صندلی، ارتفاع پشت زانو تا سطح زمین است. برای داشتن دکوراسیونی زیبا نیز می‌تونیم از ست مبلمان و میز ناهارخوری استفاده کنیم. به این شکل هارمونی منزل ما حفظ میشه. 

میز ناهارخوری چوبی با ارتفاع استاندارد

ابعاد میز ناهار خوری چهار نفره

اگه بخوایم منطقی باشیم، ابعاد میز بستگی به نیاز مشتری و تعداد نفراتی که در اون میز جای میگیرند، داره. اما هر میز ابعادی استاندارد داره که برای هرکس کمی متفاوته. به طور کلی ابعاد مناسب میز ناهارخوری ۴ نفره گرد: ۹۱ تا ۱۱ سانتی متر قطر است. این درحالیه که ناهارخوری مستطیلی در ابعاد ۷۰ عرض و ۱۲۱ طول، و میز مربعی در ضلع‌های ۹۱ تا  ۱۱۱ یافت میشود.

ابعاد میز ناهارخوری ۴ نفره

نوع صندلی‌هایی که انتخاب می‌کنیم هم می‌تونه بر فضای تاثیرگذار باشه. در کل که ابعاد میز ۴ نفره بستگی به شکل هندسی میز داره. هنگام نشستن روی صندلی‌ها، باید فضای کافی برای حرکت پاها و بازوها رو ایجاد کنیم. البته بگم که قیمت انواع میز ناهارخوری می‌تونه نسبت به ابعادش متفاوت باشه. برای دیدن قیمت انواع میز ناهارخوری پیشنهاد میکنم مطلب «قیمت میز ناهارخوری در یافت آباد» رو مطالعه کنید.

ابعاد استاندارد میز ناهارخوری ۴ نفره

ابعاد میز غذاخوری شش نفره

میز ناهارخوری مستطیلی یا گرد ۶ نفره نیز مانند مدل ۴ نفره عرض یکسانی دارند. اما در میز مستطیلی طول میز به ۱۵۲ رسیده در حالی که عرض میز در اندازه استاندارد ۷۰ تا ۹۱ سانتی متر مانده. در میز ناهارخوری گرد قطر ۱۱۱ تا ۱۳۷ سانتی متری مناسب خانواده‌های ۶ نفره خواهد بود.

ابعاد میز ناهارخوری ۶ نفره

 در میز‌های مربعی با افزایش ابعاد ضلع‌ها نیز میتوان تعداد صندلی‌هارو به ۸ نفر افزایش داد. اما پیشنهاد می‌کنیم از میز ناهارخوری مربعی برای تعداد ۴ به بالا نفر استفاده نکنید. دلیل این موضوع مکان و فضایی است که میز ناهارخوری ۴ نفره به بالا اشغال میکنه. با این فضا میتوان میز‌های مستطیلی و بیضی شکل با تعداد نشیمن‌های بیشتری جای داد.

ابعاد میز ناهارخوری طوسی ۶ نفره

ابعاد میز ناهارخوری هشت نفره

میز ناهارخوری ۸ نفره مستطیلی در ابعاد ۱۰۰ در ۲۲۰ پیدا میشه. ابعاد استاندارد این میز در همین حدود است. در میز ناهارخوری گرد هم نیز قطری ۱۳۷ سانتی تا ۱۸۲ سانتی وجود داره که تا ۸ نفر جا برای نشیمن داره. به طور کلی میز‌های ۸ نفره ابعاد بزرگی دارند و نیازمند یک دکوراسیون بزرگ و یا خانه ای با مهندسی استاندارد هستند.

ابعاد میز ناهارخوری ۸ نفره

علاوه بر ابعاد استاندارد، باید به موارد دیگری مانند فضای موجود، تعداد افراد، نوع صندلی و راحتی نشیمن نیز توجه کرد. قبل از انتخاب میز، باید فضای موجود در اتاق غذاخوری رو اندازه بگیریم. اگر به طور مرتب مهمان داریم، ممکن است به میزی با ابعاد بزرگتر نیاز داشته باشیم.

ابعاد استاندارد میز ناهارخوری ۸ نفره

خلاصه‌ای از آنچه که درباره‌ی ارتفاع میز ناهارخوری گفتیم

ارتفاع مناسب و استاندارد میز ناهارخوری، تعادل بصری روی فضای دکوراسیون ایجاد می‌کنه و جدای از این روی راحتی ما موقع نشستن و صرف غذا تاثیر گذاره. اندازی صحیح و استاندارد این میز‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ هست و اندازه‌ی صندلی‌ها هم بین ۴۶ تا ۵۸ سانتی‌متره.

ملاک ساخت و طراحی میز‌های ناهارخوری همین اعداد هستن و حالا شاید برامون سوال بشه که منبع این اعداد از کجاست؟ خب باید گفت استاندارد قد بیشتر انسان‌ها متوسطه و با همین معیار میز‌هایی تولید میشه تا بیشتر افراد موقع نشستن پشت احساس راحتی داشته باشند.

اگه قصد خرید میز و صندلی ناهارخوری دارید، پیشنهاد می‌کنم مطلب «راهنمای خرید میز و صندلی ناهارخوری» رو از دست ندید. در این مطلب به مهمترین نکات هنگام خرید ناهارخوری اشاره شده است.

 

در ادامه با تعدادی از انواع میز ناهارخوری برند رویال مبل آشنا بشیم. برای دیدن تصاویر بیشتر هر محصول و دسترسی به اطلاعات فنی کالا بر روی تصویر هر محصول کلیک کنید.

این مقاله‌ در اسفند ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده و منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید. 

5 2 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات