مبل کلاسیک فرانسوی، نمادی از فرهنگ و هنر فرانسه

مبل کلاسیک فرانسوی رو می‌توان اثر هنری و حتی پرنسِس مبل‌‌ها دانست. طراحی‌ منحصر به فرد و جزئیات خاصی که در این مبل می‌بینیم، کاملا بیانگر ذوق هنر و زیبایی مردمان فرانسه است. از آنجایی که فرانسه به کشور مد، فشن و طراحی معروف است، در زمینه تولید مبل هم شهرت جهانی دارد.

مبلمان کلاسیک فرانسوی از سبک‌های ایتالیایی قرن چهارده‌ الهام گرفته شد. اما با گذشت زمان و ظهور رنسانس، فرانسوی‌ها در صنعت مبل سازی رو به دست گرفتند. به همین دلیل، مبلمان کلاسیک با هنر و فرهنگ این کشور آمیخته و هویت فرانسوی پیدا کرد.

در این مطلب می‌خواهیم از نقطه شروع مبل کلاسیک فرانسوی بگیم. همچنین به ویژگی‌های مبل کلاسیک ساخت فرانسه اشاره خواهیم کرد.

مبلمان کلاسیک فرانسوی از قرن 17 تا 21

تعریف مبلمان کلاسیک فرانسوی در میان عامه مردم شامل مبل meubles francais provinciaux است که ساده‌ترین و ارزان‌ترین مدل کلاسیک بود. اما دو مدل اصلی مبل کلاسیک در فرانسه می‌باشد. اولی مبل ساده که برای مردم و مدل سلطنتی که مختص به اشراف و دوک‌ها بود.

مبل کلاسیک فرانسوی سبز رنگ

مبل کلاسیک فرانسوی به عنوان سبک قدیمی شناخته می‌شود. این مبل با نهایت ظرافت و خلاقیت . به همین دلیلِ که هویت فرانسوی رو همراه دارد. این سبک در قرن 17 و 18 به اوج رسید. در این دوره مبلمان فرانسوی به عنوان نماد پادشاهی و ثروت شناخته می‌شد.

مبلمان کلاسیک فرانسوی مناسب برای دوک فرانسوی

با شروع انقلاب کبیر فرانسه و ظهور ناپلئون، مبلمان کلاسیک به عنوان ابزاری برای تبلیغ عظمت امپراتوری مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین دلیل، ناپلئون الزاماتی برای ایجاد سبک خلاقانه هنری و صنایع دستی دیکته کرد. از این رو سازندگان باید مبلی متناسب با سلیقه ناپلئون طراحی می‌کردند.

مبل کلاسیک فرانسوی و استفاده آن توسط ناپلئون

این سبک مبل به خاطر لشکرکشی‌های نظامی از فرانسه با سایر نقاط اروپا گسترش یافت. در ادامه مبل کلاسیک از فرانسه به اسپانیا رفت. سپس از اسپانیا به سوئد منتقل شد و در آخر به روسیه رسید. هنر مبل سازی فرانسه از اواخر قرن هفدهم تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت.

گسترش هنر مبل سازی فرانسه در اروپا

مبل‌های کلاسیک فرانسوی متعلق به سال‌های 1660 تا 1815 رو به موزه انتقال دادند. مبلمان کلاسیکی که امروز در بازار می‌بینیم، الهام گرفته از همین مبل‌هایی که در موزه‌ها و کلکسیون‌ها است. در ادامه عکس مبل کلاسیک قدیمی فرانسوی رو مشاهده می‌کنیم.

مبلمان کلاسیک فرانسوی مینیمال

مبلمان فرانسوی کلاسیک چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

این سبک مبل از نظر دیزاین و ظاهر ویژگی‌هایی دارند. با دانستن این موارد می‌تونیم درک بهتری از سبک کلاسیک داشته باشیم. در ادامه نگاهی به طراحی و منبت‌های این سبک مبل خواهیم داشت و کیفیت پارچه‌ی مبل رو بررسی خواهیم کرد.

مبل کلاسیک صورتی فرانسوی

طراحی چشم‌نواز و منحصر به فرد

مبل کلاسیک فرانسوی از گذشته تا به امروز، هویت ملی و تاریخ کشور مردمان فرانسه رو به نمایش گذاشته است. منبت‌های ظریف و ساده این مبل، از طرح‌های رومی الگوبرداری شده. با آمدن سبک روکوکو، مبلمان کلاسیک با فرهنگ و هنر فرانسه آمیخته شد.

رنگ‌های خنثی مثل سفید، شیری و کرم از رنگ‌هایی که در انواع مبل فرانسوی مورد استفاده قرار می‌گیره.

مبلمان کلاسیک فرانسوی سفید

در طراحی دسته و پایه‌های مبل، نهایت ظرافت و زیبایی رو می‌بینیم. از ویژگی‌ اصلی مبل کلاسیک ساخت فرانسه، پایه‌های محنی رو به بیرون آن‌ها به شکل C یا S است. از پایه‌ها می‌توانیم کیفیت کار و اصالت مبل کلاسیک ساخت فرانسه رو ببینیم. این سبک مبل به خاطر راحتی بسیار زیاد هم شناخته می‌‎شود.

مبل کلاسیک فرانسوی با دسته و پایه منبت شده

شاید تصور کنید که مبلمان کلاسیک ساخت فرانسه، از ابعاد بزرگ‌تری برخوردار است. اما اغلب مدل‌ها، ساده و کمجا هستند. برای همین می‌تونیم از آن‌ها در خانه‌های کوچک استفاده کنیم. این مورد هم برای مبلمان سلطنتی فرانسوی صدق می‌کنه.

مدل مبل کلاسیک فرانسوی با پارچه صدفی رنگ

سرمایه‌گذاری بلند مدت با مبل فرانسوی اصل

مبلمان فرانسوی، با کیفیت بی‌نظیر و طراحی خاص خود، همواره مورد توجه علاقه‌مندان به هنر و زیبایی بوده است. شناخت مبلمان فرانسوی اصل اهمیت زیادی دارد. چرا که بعضی از فروشندگان، سعی در عرضه مبلمان بی‌کیفیت تحت عنوان مبل فرانسوی اصیل دارند.

مبل کلاسیک فرانسوی با پارچه طرح دار

افرادی که خریدار مبل کلاسیک فرانسوی می‌باشند، معمولاً به دنبال دوام و ماندگاری بالای این محصول هستند. مبل اصل فرانسوی به دلیل کیفیت بالا به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت شناخته می‌شه. بنابراین قبل از خرید، اطمینان حاصل کنیم که مبل مد نظر ساخت کشور فرانسه است.

مبل کلاسیک قرمز طلایی

درک زیبایی‌شناسی با منبت‌‌های ظریف

منبت کاری‌های زیبا و ظریف، اولین ویژگی جذاب و چشم گیر این مبل است.. اما منبت‌های این مبل نسبت به مبلمان استیل و کلاسیک ایتالیایی، کمی متفاوت است. در سبک فرانسوی، منبت‌ها ساده و جذاب هستند و با رنگ‌های خنثی و روشن طراحی می‌شوند.

مبل کلاسیک فرانسوی با منبت‌های جذاب

این مبل تاج‌های عظیم و دسته‌های بزرگی ندارد. همین ویژگی به ما اجازه میده تا از این مبل در سالن پذیرایی و اتاق‌های نشیمن با متراژ پایین استفاده کنیم. منبت‌های ظریفی که با دست انجام شده‌اند، قیمت بالاتری دارد.

مبلمان فرانسوی کلاسیک با منبت ظریف و چشم گیر

پارچه‌‌‌هایی با طیف رنگی روشن و خاص

شاید با نگاه اول به این سبک مبل، جذب پارچه‌های ساده و خنثی رنگ بشیم. در همان ابتدای طراحی مبل فرانسوی، استفاده از پارچه‌‌های خاص و ساده، مولفه اصلی در ساخت این سبک مبل حساب می‌شد.

مدل مبل کلاسیک فرانسوی با پارچه صدفی رنگ

پارچه‌های استفاده شد در ساخت مبل کلاسیک فرانسه از جنس کتان و ریون با طرح‌های ساده است. برخی از مدل‌های گران قیمت، با پارچه‌های لوکسی چون ابریشم، مخمل و پارچه توری تولید می‌شود. اما انتخاب نهایی پارچه به سلیقه و انتخاب مشتری بستگی دارد.

مدل مبل فرانسوی کلاسیک با پارچه لوکس

رنگ پارچه برای این مبل روشن و معمولا طیف رنگی خنثی است. اغلب مدل مبل‌های کلاسیک رو با رنگ روشن می‌بینیم. استفاده از رنگ روشن باعث می‌شود تا این مبل در فضا‌های کوچک قابل استفاده باشد.

مبل کلاسیک فرانسوی ساده با پارچه روشن

رنگ چوب مبل کلاسیک فرانسوی

از دیگر ویژگی مبلمان کلاسیک فرانسوی که خیلی به چشم میاد، رنگ چوب و پایه‌های آن است. در این سبک مبل از رنگ‌های طیف قهوه‌ای بیشتر استفاده می‌شود تا با پارچه‌ مبلی روشن و ساده همخوانی داشته باشد. در نظر داشته باشیم که نوع طراحی و انتخاب رنگ این سبک مبل، طی سالیان تغییراتی داشته است.

مبل کلاسیک فرانسوی با چوب قهوه‌ای

جنس چوب مبلمان کلاسیک فرانسه

مبل فرانسوی بیشتر از چوب شاه بلوط، بلوط یا گیلاس ساخته می‌شود. حتما رنگ چوب رو بررسی کنیم تا متوجه بشیم که رنگ اصلی چوب است یا رنگ کاری شده. نوع چوب روی ماندگاری و قیمت مبل اثر گذار است. همچنین در تولید مدل‌های کم منبت از چوب‌های راش استفاده می‌شود.

مبل کلاسیک مینیمال

راحتی مبل فرانسوی کلاسیک

شاید درباره راحتی این سبک مبل به خاطر طراحی پیچیده و ظرافت‌های بصیری شک داشته باشیم. اما طراحی این مبلمان با دقتی خاص به منظور راحتی و استفاده آسان صورت گرفته است. به طور کلی ویژگی‌های مبل کلاسیک فرانسوی مانع از تجربه راحتی نمی‌شود.

در واقع، بسیاری از مبلمان کلاسیک فرانسوی برای فضاهای کوچک‌تر و مدرن طراحی و تولید می‌شود.

مبل سرمه‌ای رنگ کلاسیک

نکات جزئی که باید قبل از خرید مبل کلاسیک فرانسوی بدانیم

خرید مبلمان کلاسیک فرانسوی می‌تونه انتخابی زیبا و باشکوه برای هر خانه‌ای باشه، به شرطی که نکات زیر را در نظر بگیریم تا از خرید بیشترین بهره رو ببریم. مبلمان کلاسیک فرانسوی بیشتر برای فضاهای کلاسیک مناسب هستند. اگر سبک دکوراسیون مدرن داریم، استفاده از این مبل پیشنهاد نمی‌شه.

مبل کلاسیک با منبت طلایی

مبل کلاسیک فرانسوی با منبت‌های کمتر و رنگ‌ روشن‌تر می‌تواند فضایی جذاب‌تر ایجاد کند، به‌ویژه در فضاهای کوچک‌تر. اگر فضای محدودی داریم، نیازی به پر کردن آن با اکسسوری‌ها و تزئینات اضافی نیست. مبلمان کلاسیک فرانسوی به خودی خود نقطه کانونی زیبایی ایجاد می‌کنند.

مبل لاکچری کلاسیک

مطمئن شوید که مبل کلاسیک مد نظر از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد. به این دلیل که خرید مبلمان کلاسیک فرانسوی می‌تواند سرمایه‌گذاری بلندمدتی باشد.

مبل کلاسیک ساخت فرانسه

عوامل موثر بر روی قیمت مبل کلاسیک

چوب‌های با کیفیت بالا مانند شاه بلوط، بلوط، گیلاس، و راش که اغلب در مبلمان فرانسوی به کار می‌روند، به دلیل دوام و زیبایی طبیعی‌شان، قیمت بیشتری دارند.پارچه‌های لوکس مانند مخمل و ابریشم و همچنین پارچه‌های وارداتی قیمت نهایی را افزایش می‌دهد.

مبل کلاسیک شیک و جذاب

استفاده از رنگ‌های با کیفیت و تکنیک‌های رنگ‌آمیزی حرفه‌ای که طول عمر بالایی به چوب می‌بخشد، روی قیمت اثر گذار است. تکنیک‌های دستی در رویه‌کوبی و استفاده از متریال با کیفیت، ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد می‌کنه. منبت‌کاری‌های دستی و ماشینی هم شامل این موارد می‌شود.

ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش نیز نشان دهنده کیفیت و اعتماد به محصول است که می‌تواند بر ارزش و قیمت آن تأثیر بگذارد.

مبل کلاسیک پارچه مخمل

به طور کلی قیمت یک ست کامل، از 600 میلیون تا 5 میلیارد تومان هم در بازار مبل تهران موجود است. با توجه به شرایط موجود، هزینه و قیمت تولید ثابت نیست.

ست مبل کلاسیک فرانسوی

تاثیر سبک روکوکو بر طراحی مبلمان کلاسیک فرانسوی

روکوکو (به فرانسوی: Rococo) اصطلاحی در تاریخ هنر می‌باشد که برای توصیف هنر تزئینی در معماری، بنا آرایی، نقاشی و مجسمه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکوکو ابتدا توسط پیر-موریس در سال ۱۷۹۷ از ترکیب واژه فرانسوی روکا (rocaille) و واژه ایتالیایی باروکو (baroco) به وجود آمد.

صندلی کلاسیک فرانسوی

تا قبل از سبک روکوکو، ساخت آثار هنری از سبک باروک الهام می‌گرفتند. اما با ظهور روکوکو، تغییراتی بنیادی در خلق اثر هنری و معماری ایجاد شد. سبک روکوکو برای ایجاد فضای سرزنده با رنگ‌های شادی چون آبی، سبز روشن، صورتی و سرخابی پدید آمد.

این سبک با رشد طبقه متوسط در فرانسه آغاز شد و بعد مستقیم وارد صنعت مبلمان سازی شد.

ست مبل کلاسیک فرانسوی با سبک روکوکو

خلاصه‌ای از آنچه درباره‌ی مبل کلاسیک فرانسوی گفتیم

مبلمان کلاسیک فرانسوی از محبوب‌ترین سبک‌های مبلمان در جهان است. این مبل در قرن 17 میلادی با الهام از سبک‌های ایتالیایی و روکوکو طراحی شد. با شروع انقلاب کبیر فرانسه و ظهور ناپلئون، مبلمان کلاسیک به عنوان ابزاری برای تبلیغ عظمت امپراتوری مورد استفاده قرار گرفت.

این مبل منبت‌هایی ظریف و ساده دارد. از ویژگی‌ اصلی این سبک مبل، پایه‌های محنی رو به بیرون آن‌ها به شکل C یا S است.

استفاده از پارچه‌‌های خاص و ساده، مولفه اصلی در ساخت این سبک مبل حساب می‌‌شود. پارچه‌های استفاده شد در ساخت این مبل از جنس کتان و ریون با طرح‌های ساده است. رنگ پارچه برای این مبل روشن و معمولا طیف رنگی خنثی است.

 

در ادامه تعدادی از محصولات مبل کلاسیک برند رویال مبل آورده شده است. با کلیک بر روی هر محصول، وارد صفحه مشخصات محصول شوید.

این مقاله در بهمن ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده. منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید. 

4 5 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات
پیمان مولایی

مقاله‌های زیادی رو درمورد مبلمان کلاسیک فرانسوی مطالعه کردم؛ اما مطلب سایت شما واقعا کامل‌تر بود. هنر مبل سازی فرانسه قابل تحسین هست و میشه فهمید که چقد برای مردم این کشور اهمیت زیادی داشته. اگه تونستید عکس هایی از مدل های قدیمی هم اضافه کنید مرسی.

کارشناس رویال مبل

سلام. ممنون از نظر شما
بله حتما در آپدیت بعدی تصاویر مدل‌های قدیمی مبل کلاسیک فرانسوی را هم اضافه می‌کنیم.