آموزش رویه کوبی مبل

در دنیای مبلمان، یکی از تکنیک‌های مهم و کاربردی رویه کوبی مبل است. رویه کوبی مبلمان بخش اساسی در تعمیر و تولید مبل می‌باشد. از اونجایی که امروزه هنر رویه کوبی توجه خیلی‌ها رو جلب کرده، بد نیست تا کمی با این حرفه آشنا بشیم.

در این مطلب قرار تا با رویه کوبی مبلمان آشنا بشیم و تاریخچه‌اش را بررسی کنیم. همچنین نحوه رویه کوبی مبل رو آموزش میدیم و خواهیم گفت که برای این کار به چه متریال و ابزار‌هایی نیاز داریم. در آخر به نکات و ترفند‌های لازم در رویه کوبی اشاره خواهیم کرد.

.

آشنایی با رویه کوبی مبل

هنر و حرفه‌ رویه کوبی مبل به دوران باستان برمی‌گرده. در دوره‌های اولیه، مبلمان‌ها با ابزار‌های ساده‌ رویه کوبی می‌شدند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به کار گیری هوش مصنوعی، رویه کوبی‌ها به شکل تخصصی‌ و دقیق‌تری انجام می‌شوند. این مهارت در طی سالیان به پیشرفت چشم گیری دست یافت.

رویه کوبی حرفه‌ای مبل

رویه کوبی فرایندی است که در تولید و تعمیر مبلمان به کار گرفته می‌شه. این رویه ممکنِ که از جنس‌های چرم و پارچه‌ باشه. به کار گیری جزئیات، متریال، الگو‌های مختلف و پارچه‌های متنوع نقش تاثیری گذاری در فرایند رویه کوبی و شکل مبلمان دارند.

رویه کوبی مبل تک نفره

به طور کلی، رویه کوبی مبل به عنوان هنر و مهارت، کاربردهای گسترده‌ای دارد. از تعمیر و بازسازی مبلمان فرسوده گرفته تا ایجاد مبلمان‌های منحصر به فرد با طراحی‌ها و رویه‌های دلخواه. با پیشرفت تکنولوژی به کار گیری افراد متخصص در این زمینه، صنعت مبلمان به سرعت پیشرفت خواهد کرد.

رویه کوبی حرفه‌ای مبلمان

ابزار و متریال مورد نیاز برای رویه کوبی مبل 

رویه کوبی مبل کاری حرفه‌ای است که نیاز به متریال و ابزار مخصوصی داره. در ادامه به تعدادی از متریال‌ و ابزار‌های لازم اشاره خواهیم کرد. البته به یاد داشته باشیم که استفاده‌ی از این وسایل نیاز به آشنایی و مهارت داره.

ابزار مورد نیاز برای رویه کوبی مبلمان

متریال لازم برای رویه کوبی مبلمان

انتخاب پارچه متناسب با مبل و سلیقه‌ی مشتری اهمیتی زیادی داره. پارچه‌های مختلفی از الیاف پنبه پلی‌استر و چرم در بازار موجود می‌باشد. همچنین برای دوخت پارچه‌ها باید از نخ مخصوص دوخت با استحکام بالا استفاده کرد.

انتخاب پارچه مناسب و با کیفیت برای رویه کوبی

برای راحتی و بهبود فرم مبل، باید قسمت‌های مختلف مبل رو با فوم پر کنیم. جدای از اینا‌ها می‌تونیم از تخته چوبی یا ورقه‌های فایبرگلاس برای تقویت فریم مبل استفاده کنیم.

به کارگیری فوم مناسب برای مبل

ابزار لازم برای رویه کوبی مبلمان

برای اتصال اجزاء چوبی مبلمان به یکدیگر نیاز که از سرپیچ و مهره‌ها استفاده کنیم. به کارگیری ابزار‌های اندازه‌گیری برای برش دقیق پارچه‌ و چوب اهمیتی زیادی داره، چرا که کوچک‌ترین خطاها باعث میشه تا خروجی کار مطلوب نباشه. همچنین ماشین خیاطی صنعتی برای دوخت بهتره پارچه‌ها به کار گرفته می‌شود.

استفاده از چرخ خیاطی صنعتی

 برای چسباندن پارچه به چوب باید از چسب مخصوص پارچه استفاده کنیم. حفظ ایمنی موقع کار اهیت زیادی داره. به همین جهت باید از متعلقات ایمنی مثل، عینک، ماسک تنفسی و دستکش محافظ استفاده کنیم.

استفاده از چسب مخصوص برای پارچه کوبی

مراحل آموزش رویه کوبی

در این قسمت از مطلب قرار تا به آموزش رویه کوبی مبل رو مرحله به مرحله توضیح بدیم.با دنبال کردن نکات گفته شده می‌تونیم مهارت رویه کوبی رو تا حدودی یاد بگیریم.

کیفیت کلاف مدل مبل راحتی یا هر سبک مبلمان دیگه‌ای اهمیت زیادی داره و بدین جهت لازم تا جنس کلاف بررسی بشه. چرا که با انجام این کار متوجه خواهیم شد که آیا کلاف مبل قابل رویه کوبی هست یا نه. اگر کلاف مبل مناسب بود می‌تونیم پارچه رو انتخاب و خریداری کنیم.

بررسی کیفیت کلاف مبل برای پارچه کوبی

رویه‌های مختلفی از جنس پارچه‌های مخمل، چرم و چرم پارچه در بازار موجود است که می‌تونیم متناسب با سلیقه مشتری تهیه کنیم.

بعد از انتخاب نوع و رنگ پارچه، باید آن را به اندازه لازم و مطابق الگو برش بدهیم. پس از برش پارچه نوبت به دوخت آن می‌رسد که لازم تا با دستگاه دوخت مخصوص این کار رو انجام بدیم. بعد از آن پارچه روی کلاف مبل قرار داده و اگر لازم شد پارجه رو کمی می‌کشیم تا کامل روی کلاف قرار بگیره.

برش دقیق پارچه متناسب با کلاف برای رویه کوبی مبل

پس از اتمام این مراحل باید رویه رو با چسب و منگنه‌های مورد نیاز رویه کوبی کنیم. این کار باید با دقت بالایی انجام بگیره. همچنین لازم که رویه کامل روی ساختار کلاف قرار بگیره تا پارچه دچار چروک و تغییر شکل نشود.

رویه کوبی مبل با دستگاه استوپ

نکات و ترفند‌های مهم برای پارچه کوبی

از اونجایی که رویه کوبی در مراحل تولید و تعمیر مبل فرایندی مهمی است، نیازی تا ترفند‌های مهمی رو بدونیم. این نکات به ما می‌کند تا کیفیت کار خود رو بهبود ببخشیم و از مشکلات رایج در حین کار جلوگیری کنیم. در ادامه به نکات مهم در رویه کوبی مبل اشاره خواهیم کرد.

اول از همه باید پارچه‌ مبل مناسب با مدل مبل انتخاب کنیم. باید مطمئن بشیم که رویه انتخابی کیفیت بالا و مناسبی داره. رویه مبل باید دقیق و به اندازه برش بخوره تا ظاهر مبل چروک نداشته باشه. دوخت‌ها باید با دقت و نخ‌های مخصوص و مقاوم انجام بگیرد.

انتخاب پارچه مبلی با کیفیت برای رویه کوبی مبلمان

منگنه‌ای که برای چسباندن پارچه به کلاف استفاده می‌شه باید کیفیت خوبی داشته باشه. تجربه و مهارت‌های تولید کننده نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی محصول داره. برای اطمینان از کیفیت بالا در رویه کوبی مبل، باید فرایند کار با دقت مورد بررسی قرار بگیره.

رویه کوبی مبل با دستگاه مخصوص

رعایت استاندارد‌های ایمنی موقع موقع رویه کوبی مبل اهمیت زیادی داره و برای همین حتما باید از وسایلی مثل عینک ایمنی، دستکش‌های مخصوص نجاری و ماسک تنفسی استفاده کنیم.

استفاده ار وسایل ایمنی موقع تولید مبلمان

خلاصه‌ای از آنچه درباره آموزش رویه کوبی مبل گفتیم

رویه کوبی مبل یک هنر و حرفه با تاریخچه‌ی باستانی است که در تولید و تعمیر مبلمان به کار می‌رود. در گذشته، از ابزارهای ساده برای رویه کوبی استفاده می‌شد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به کارگیری هوش مصنوعی، این فرآیند به شکل تخصصی‌تر و دقیق‌تری انجام می‌شود.

در رویه کوبی مبلمان از پارچه‌های متنوعی استفاده می‌‎شه و مطابق با جزئیات و الگو‌های اصولی، رویه کوبی می‌شه. در این مطلب مرحله به مرحله رویه کوبی را آموزش داده‌ایم. همچنین متریال و ابزار‌های مورد نیاز برای رویه کوبی اشاره کردیم و تاکید داشتیم که در حین کار از وسایل ایمنی مخصوص استفاده کنیم.

در ادامه با تعدادی از انواع مبلمان راحتی تولید برند مبلمان رویال آشنا بشیم. یادمون باشه تمام این محصولات رو می‌تونیم با شرایط قسطی تهیه کنیم. برای مطالعه شرایط خرید مبل اقساطی به صفحه خرید اقساطی در منوی سایت مراجعه کنید.

این مقاله در شهریور ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده. منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید. 

5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات