آموزش رویه کوبی مبل | 0 تا 100 رویه کوبی به روش ساده

در صنعت مبلمان، یکی از مشاغل مهم و کاربردی، رویه کوبی مبل است. رویه کوبی مبلمان بخش اساسی در تعمیرات مبل و نیز در تولید مبل است. از اونجایی که امروزه آموزش رویه کوبی مبل توجه خیلی‌ها رو جلب کرده، بد نیست تا کمی با این حرفه آشنا بشیم.

در این مطلب با نحوه رویه کوبی مبلمان آشنا می‌شیم و تاریخچه‌اش را بررسی می‌کنیم. همچنین انواع روش‌های روکوبی مبل رو آموزش میدیم و خواهیم گفت که برای این کار به چه متریال و ابزار‌هایی نیاز داریم. در آخر به نکات و ترفند‌های لازم در رویه کوبی اشاره خواهیم کرد.

.

آشنایی با رویه کوبی مبلمان

هنر و حرفه‌ رویه کوبی مبل به دوران باستان برمی‌گرده. در دوره‌های اولیه، مبلمان‌ با ابزار‌های ساده‌ رویه کوبی می‌شدند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به کار گیری ابزارهای جدید، رویه کوبی‌ها به شکل تخصصی‌ و دقیق‌تری انجام می‌شوند. این مهارت در طی سالیان به پیشرفت چشم گیری دست یافت.

آموزش رویه کوبی حرفه‌ای مبل

رویه کوبی مبل به عنوان هنر و مهارت، کاربردهای گسترده‌ای داره.  رویه کوبی به فرایند تعویض یا نصب پارچه یا چرم مبل گفته میشه.  این رویه ممکن است از جنس‌ چرم، پارچه‌ یا ترکیب چرم و پارچه باشه. در این کار، از ابزارها، مواد اولیه و روشهای مختلفی برای تعویض پارچه و تغییر ظاهر مبل استفاده میشه. همچنین هزینه تعویض پارچه مبلی متناسب با مدل مبل متغیر است.

نحوه رویه کوبی مبل تک نفره

پیشرفت تکنولوژی در این زمینه و به کار گیری افراد متخصص، تعمیر و بازسازی مبلمان بیش از پیش راحت کرده است. ایجاد مبلمان‌ منحصر به فرد با طراحی‌های ارگونومیک و پارچه‌های جدید و خاص، منجر به ساخت مدل‌های جذاب شده.

آموزش رویه کوبی حرفه‌ای مبلمان

ابزار و متریال مورد نیاز برای رویه کوبی مبل 

رویه کوبی مبل، شغلی حرفه‌ای است و متریال و ابزارهای کاملا مخصوصی داره. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. البته به یاد داشته باشیم که استفاده‌ از این وسایل نیاز به آشنایی و مهارت داره.

ابزار مورد نیاز برای رویه کوبی مبلمان

متریال لازم برای رویه کوبی

مواد اولیه مختلفی  برای روکوبی مبل بکار میره. مانند پارچه، چرم، فوم، اسفنج، لایکو، ویسکوز، انواع پیچ و مهره و … . در ادامه به معرفی چند مورد مهم اشاره می‌کنیم.

– پارچه مبلی:

پارچه یکی از مهمترین مواد اولیه در این شغل، پارچه مبلی است. انتخاب پارچه مناسب با مبل، اهمیتی زیادی در کیفیت رویه کوبی مبلمان داره. پارچه‌های مختلفی از الیاف پنبه، نخ، پلی‌استر و چرم در بازار موجود است. همچنین برای دوخت پارچه‌ها باید از نخ مخصوص دوخت با استحکام بالا استفاده کرد.

انتخاب پارچه مناسب و با کیفیت برای رویه کوبی

– فوم و اسفنج:

فوم و اسفنج برای زیرسازی مبل بکار میره. به منظور بهبود کیفیت، قسمت‌های مختلف نشیمن، دسته‌ها و تکیه‌گاه مبل با فوم و اسفنج پر میشه. اسفنج‌ها انواع مختلفی دارند. نمونه‌های نرم و سفت در بازار موجوده که هر یک کاربرد خاصی دارند. رویه کوب متناسب با نیازش، از هر یک از این انواع می‌تونه استفاده کنه.

به کارگیری فوم مناسب برای رویه کوبی مبل

ابزارهای لازم برای رویه کوبی

ابزارهای متفاوتی در رویه کوبی بکار میره. در این بخش به معرفی مهمترین موارد از جمله دستگاه منگنه کوب، دستگاه دریل و پیچ دستی خواهیم پرداخت. 

– دستگاه منگنه کوب بادی:

یکی از اولین ابزارها برای روکوبی، دستگاه منگنه کوب (Stop) است. برای اتصال پارچه به بخش چوبی مبل، لازمه پارچه به مبل به چوب منگنه بشه. اینجاست که این ابزار بکار میاد. دستگاه ابعادی حدود ۳۰ سانت داره. این ابزار بوسیله باد کار می‌کنه و بخشی برای قرار دادن خشاب منگنه داره. 

دستگاه منگنه کوب بادی

– دریل:

انواع مختلف دریل در این کار مورد نیاز است. دریل‌های با دور کند یا به اصلاح گیربکس دار، بیشترین کاربرد رو دارند. از دریل برای پیچ کردن قطعات مختلف و نیز برای مونتاژ قطعات به یکدیگر استفاده میشه.

دریل برقی از ابزارهای رویه کوبی مبل

– پیچ دستی:

پیچ دستی یا گیره یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در رویه کوبی مبلمان است. این ابزار برای محکم نگهداشتن قطعات مبل بکار میره. خصوصا در فرایند مونتاژ مبل. پیچ دستی از یک ضلع متحرک و یک ضلع پیچ خور ثابت تشکیل شده که میتونه متناسب با اندازه دلخواه تنظیم بشه. پیچ دستی‌ها در سایزها و ابعاد مختلف موجود هستند.

پیچ دستی از ابزارهای رویه کوبی مبل

مراحل آموزش رویه کوبی مبل

در این قسمت از مطلب قراره تا به آموزش رویه کوبی مبل رو مرحله به مرحله توضیح بدیم. با دنبال کردن نکات گفته شده می‌تونیم مهارت رویه کوبی رو تا حدودی یاد بگیریم.

مرحله اول: زیر کار کردن مبل

اولین گام در بخش رویه کوبی، آماده سازی کلاف مبل برای نصب پارچه است که به آن اصطلاحا «زیر کار» گفته میشه. زیر کار در اصل همان نصب و چسباندن اسفنج و فوم بر روی بدنه چوبی مبل است. نوع زیر کار در هر مدل مبل راحتی یا هر سبک مبلمان متفاوت است. بدین جهت لازمه تا مدل مبل و جنس کلاف بررسی بشه. 

مرحله ۱رویه کوبی مبل: زیر کار کردن مبل

زیر کار مبل مراحل مختلفی داره. در این بخش برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب، فقط این مراحل رو نام می‌بریم:

  • تسمه کشی
  • گونی کشی
  • برش قالب‌های اسفنج
  • چسباندن اسفنج و فوم بر روی بدنه مبل
  • برش فوم یا اسفنج نشیمن
  • پر کردن محتوای کوسن‌ها و تکیه‌گاه مبل

مرحله ۱ : زیر کار مبل در رویه کوبی

مرحله دوم: پارچه کوبی

بعد از زیرسازی مبل، نوبت به نصب پارچه میرسه. پارچه کوبی مهمترین مرحله در رویه کوبی است. چون تمام زیبایی مبل و ظاهر نهایی به تمیز کار شدن این مرحله برمیگرده. پس از برش و دوخت پارچه توسط واحد خیاطی، نوبت به کوبیدن هر قطعه پارچه در جای مناسبش بر روی مبل است. 

پارچه کوبی مبل راحتی از مراحل آموزش رویه کوبی مبل

برای نصب پارچه از دستگاه منگنه کوب یا استوپ منگنه استفاده میشه. این مرحله باید با دقت بالایی انجام بگیره. لازمه پارچه مبلی کامل و محکم روی اسفنج مبل قرار بگیره. بدین ترتیب پارچه دچار چروک و تغییر شکل نمیشه.

رویه کوبی مبل با دستگاه استوپ

نکات و ترفند‌های مهم برای پارچه کوبی

از اونجایی که رویه کوبی در مراحل تولید و تعمیر مبل، فرایند مهمی است، نیازه تا ترفند‌های مهمی رو بدونیم. این نکات به ما می‌کنه تا کیفیت کار خود رو بهبود ببخشیم و از مشکلات رایج در حین کار جلوگیری کنیم. در ادامه به نکات مهم در رویه کوبی مبل اشاره خواهیم کرد.

اول از همه باید پارچه‌ مبل مناسب با مدل مبل انتخاب کنیم. باید مطمئن بشیم که رویه انتخابی، کیفیت بالا و مناسبی داره. رویه مبل باید دقیق و به اندازه برش بخوره تا ظاهر مبل چروک نشه. دوخت‌ها باید با دقت انجام بشه و از نخ‌های مخصوص و مقاوم انجام بشه.

انتخاب پارچه مبلی با کیفیت برای رویه کوبی مبلمان

استفاده از سوزن منگنه باکیفیت بسیار مهم است. تجربه و مهارت‌های رویه کوب نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی محصول داره. برای اطمینان از کیفیت بالا در رویه کوبی، باید فرایند کار با دقت مورد بررسی قرار بگیره.

رویه کوبی مبل با دستگاه مخصوص

رعایت استاندارد‌های ایمنی موقع رویه کوبی مبل اهمیت زیادی داره. برای همین حتما باید از وسایلی مثل عینک ایمنی، دستکش‌های مخصوص و ماسک تنفسی استفاده کنیم.

استفاده ار وسایل ایمنی موقع تولید مبلمان

خلاصه‌ای از آنچه درباره آموزش رویه کوبی مبل گفتیم

رویه کوبی مبل یک هنر و حرفه با تاریخچه‌ی باستانی است که در تولید و تعمیر مبلمان به کار میره. در گذشته، از ابزارهای ساده برای رویه کوبی استفاده می‌شد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به کارگیری ابزارهای جدید، این فرآیند به شکل تخصصی‌تر و دقیق‌تری انجام میشه.

در رویه کوبی مبلمان از پارچه‌های متنوعی استفاده میشه و مطابق با جزئیات و الگو‌های اصولی، رویه کوبی میشه. در این مطلب مرحله به مرحله رویه کوبی را آموزش داده‌ایم. همچنین به متریال و ابزار‌های مورد نیاز برای رویه کوبی مبل اشاره کردیم. در پایان بهتره در حین کار از وسایل ایمنی مخصوص استفاده کنیم.

 

در ادامه با تعدادی از انواع مبلمان راحتی تولید برند مبلمان رویال آشنا بشیم. یادمون باشه تمام این محصولات رو می‌تونیم با شرایط قسطی تهیه کنیم. برای مطالعه شرایط خرید مبل اقساطی به صفحه خرید اقساطی در منوی سایت مراجعه کنید.

این مقاله در شهریور ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده. منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید. 

5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات