چگونه چسب را از روی پارچه مبل پاک کنیم؟

ممکنِ که در برخی شرایط لازم باشه تا تو خونه برای انجام کاری از چسب استفاده کنیم. برای همین احتمال داره تا موقع انجام این کار نیاز داشته باشیم روی مبل بشینیم و به خاطر حواس پرتی چسب روی پارچه مبل ریخته بشه.

با این حال جای نگرانی نیست. چرا که قرار به سه چسب آکواریوم، سوپر گلو و حرارتی اشاره کنیم و با ترفند‌های کاربردی بگیم که چه جوری میشه این سه مدل چسب رو از روی پارچه مبلی پاک کنیم. قبل از هرچیزی لازمِ اشاره کنیم که طی آپدیت‌های بعدی، نحوه پاک کردن چسب‌های بیشتری رو می‌گیم.

راهنمای مطالعه     زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه    بروزرسانی: شهریور ماه ۱۴۰۱


روش پاک کردن چسب اکواریوم یا همان سیلیکون

چگونه چسب یک دو سه را پاک کنیم؟

پاک کردن چسب حرارتی از روی مبل

روش پاک کردن چسب اکواریوم یا همان سیلیکون

چسب آکواریوم یا همان چسب سیلیکون برای آب بندی سطوح‌ها کاربرد زیادی داره. این چسب‌ها در دو نوع معمولی و ضدباکتری تولید میشن و نوع ضدباکتری این چسب‌ها دوام و ماندگاری زیادی داره و به همین دلیل گرون‌تره.

چسب اکواریوم

برخلاف کاربرد زیاد و مفیدی که چسب آکواریوم داره، در برخی موارد قدرت چسبندگی‌اش به حدی زیاده که ممکن باعث ایجاد مشکل و دردسر بشه. حالا می‌خواییم که روش‌های پاک کردن لکه چسب از آکواریوم روی مبل رو باهم یاد بگیریم.

تمیز کردن پارچه مبلی مخمل

زمانی که داریم با چسب آکواریوم کار می‌کنیم، ممکنه به دلایلی این چسب روی مبل بریزه. راه‌های مختفی هست که می‌تونیم چسب آکواریوم روی پارچه رو پاک کنیم.

انجماد و سرد شدن چسب

چسب آکواریوم یا همون سیلیکون مثل سایر درزبند‌های لاتکس به خاطر سرما شکننده نیستن اما با قرار گرفتن در محیطی سرد تا حد زیادی انعطاف خودشون رو از دست میدن. برای همین کافیه چند تکه یخ رو درون کیسه فیریز بذاریم و کیسه رو حدود نیم ساعت روی قسمت چسبی شده قرار بدیم.

یخ در کیسه فریزر

 در آخر، بعد از این که چسب سیلیکون به خاطر انجماد سفت شد، می‌تونیم به راحتی با استفاده از قاشق یا چاقو، چسب رو روی سطح پارچه بتراشیم. این کارو باید تا موقع کنده شده چسب به طور کامل، انجام بدیم تا چسب از روی پارچه جدا بشه.

استفاده از مواد شوینده

علاوه بر روش بالایی یعنی انجماد و سرما، می‌تونیم از مواد شوینده استفاده کنیم. در واقع می‌شه گفت پس از جدا کردن مقداری چسب آکواریوم از روی پارچه، استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن گزینه‌ی خوبیه.

پاک کردن چسب روی مبل با مواد شوینده

برای این کار، کافیه مقدار مایع ظرفشویی رو درون آب گرم بریزیم و سپس پارچه‌ای تمیز رو به این محلول آغشته کرده و محل چسبی شده رو تمیز می‌کنیم. برای پاکسازی کامل نیازه که چندباری این کار رو تکرار کنیم. البته باید حواسمون باشه که پارچه مبل رو خیلی مرطوب نکنیم.

پاک کردن چسب با مواد شوینده

مواد شیمیایی آخرین راهکار برای پاکسازی

استفاده از مواد شیمیایی تقریبا آخرین راهکار برای پاک کردن چسب از روی مبله. برای این تمیز کردن می‌تونیم از حلال‌های شیمیایی مثل نفت استفاده کنیم. به طور کلی حلال‌های مختلفی برای پاکسازی چسب وجود داره که می‌تونیم در بازار تهیه کنیم.

اک کردن چسب روی مبل با مواد شیمیایی

اما یادمون باشه قبل از این که مواد شیمیایی رو تست کنیم،  لازم مقداری کمی از حلال شیمیایی رو، روی نقطه کور و نامعلوم پارچه مبلی تست کنیم. توجه داشته باشیم که بسیاری از این مواد شیمیایی اشتعال زا و خطرناک هستن. 

چگونه چسب یک دو سه را پاک کنیم؟

چسب‌های یک دو سه که در خارج از کشور به عنوان چسب سوپر گلو شناخته میشن، از چسب‌هایی قدرتمندی هستن که به زودی خشک می‌شن. برای پاک کردن چسب سوپر گلو از روی مبل، اول باید چسب اضافی رو با دقت پا کنیم و بعدش چند قطره استون روی پارچه بریزیم.

استون ناخن برای پاک کردن چسب

بعد از انجام این کار، قسمت چسبی مبل رو با پارچه‌ای تمیز لکه گیزی کنید. در صورت نیاز باید چندباری از استون استفاده کنیم. اگه باز هم لکه‌ی چسب روی پارچه موند، می‌تونیم آب اکسیژن رو روی قسمت چسبی پارچه بریزیم و دوباره با پارچه‌ای خشک اون قسمت رو تمیز کنیم.

پاک کردن چسب

تا اونجا که می‌شه به ریختن استون و لکه گیری باید ادامه بدیم تا موقعی که اثری از لک چسب باقی نمونه.

پاک کردن چسب حرارتی از روی مبل

امروزه چسب‌های حرارتی در ساخت انواع صنایع دستی و وسایل تزئینی کاربرد دارن و به همین دلیل ممکن هنگام استفاده از این چسب، مقداریش روی مبل بریزه. این نوع چسب قدرت زیادی داره و هنگامی که حالت مایع هستش به سرعت داخل پارچه نفوذ می‌کنه.

چسب حرارتی

به همین خاطر به خاطر چسبندگی قوی‌ای که داره تمیز کردنش کار ساده‌ای نیست. اما خب لازم نیست نگران باشیم. چرا که در ادامه ترفند‌هایی رو بهش اشاره می‌کنیم که به راحتی می‌تونیم جای چسب رو از روی پارچه مبلی پاک کنیم.

انجماد تاثیر مطلوبی در پاک شدن چسب حرارتی داره

چسب‌ حرارتی اگه سرد بشه، بسیار شکننده می‌شه و برای همین می‌تونیم تکه یخی رو داخل کیسه فیریز بذاریم و بعدش به مدت نیم ساعت روی قسمت چسبی شده قرارش بدیم. این روش انمجاد و سرد شدن چسب، تاثیر مطلوبی داره.

پاک کردن چسب حرارتی

پس از آن و قبل از گرم شدن مجدد باید بلافاصله با استفاده از یک پارچه خشک یا چاقو ذرات چسب را جدا کنید. با استفاده از این روش، در اغلب موارد چسب حرارتی به‌طور کامل از بین می‌رود و اثری از آن باقی نمی‌ماند.

پاک کردن چسب حرارتی با دستمال

سپس بلافاصله با استفاده از یک قاشق چسب رو جدا کنیم. با این روش، در کثرا موقع‌ها چسب حرارتی به طور کامل از بین میره و اثری ازش باقی نمی‌مونه.

استفاده از اتو برای گرم شدن چسب 

برای پاک کردن لکه چسب از روی پارچه مبل، می‌تونیم از اتو استفاده کنیم. برای این کار باید یه پارچه نخی رو محلی چسبی قرار بدیم و سپس اتو رو در حالت خشک می‌ذاریم و برای مدت 10 تا 20 ثانیه روی پارچه می‌کشیم.

استفاده از اتو برای پاک کردن چسب

سپس باید اتو رو بر‌داریم و پارچه نخی رو با دقت روی محل آغشته به چسب جدا کنیم. این کار رو باید با سایر قسمت‌‌‌های تمیز پارچه نخی تکرار کنیم تا تمام چسب به پارچه منتقل بشه.

استفاده از استون

استون ناخن به عنوان حلال چسب حرارتی شناخته می‌شه و به همین دلیل می‌تونیم از این مواد برای پاکسازی پارچه مبلی چسبی شده استفاده کنیم. استون باعث شکسته شدن ساختار چسب حرارتی می‌شه و به همین دلیل موقع استفاده، ذارت چسب به پارچه منتقل می‌شه.

استفاده از استون برای پاک کردن چسب

اگه هنوز در پاک کردن چسب مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات ویژه ما در زمینه تعمیرات مبل استفاده کنید. کافیه با کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمایی رایگان آنها استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش «تعمیرات مبلمان» مراجعه کنید.

خلاصه‌ای از آنچه که باهم درباره پاک کردن چسب از روی مبل گفتیم

خب همون طور که در اول مقاله هم گفتیم، امکان داره موقع انجام کاری، قطره‌ای چسب روی مبل ریخته بشه و برای همین نیاز داریم با روشی، لک چسب رو از بین ببریم. اگه چسب آکواریوم روی پارچه مبل ریخت، می‌تونیم با روش انجماد لک چسب رو از بین ببریم یا از مواد شوینده و شیمیای استفاده کنیم.

چسب یک دو سه هم از چسب‌های قدرتمند که پاک کردنش کار سختیه ولی با ترفند‌های کاربردی مثل استفاده از استون و آب اکسیژنِ می‌تونیم جای لک رو از بین ببریم. برای از بین بردن چسب حرارتی روش انجماد و استون و هم استفاده از اتو پیشنهاد می‌شه.

اگه قصد اطلاعات بیشتر درباره پارچه مبلی نانو دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «پارچه مبلی نانو چیست» رو مطالعه کنید.

 

در ادامه با تعدادی از انواع مبلمان راحتی تولید رویال مبل آشنا بشیم. برای دیدن تصاویر بیشتر هر محصول و دسترسی به اطلاعات فنی کالا بر روی تصویر هر محصول کلیک کنید.

این مقاله در شهریور ماه ۱۴۰۱ بروزرسانی شده و منتظر آپدیت بعدی در طی ماه‌های آینده باشید. 

5 2 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده تمام نظرات