تزیین پنجره با پرده را صحیح انجام دهیم

تزیین پنجره با پرده را صحیح انجام دهیم

تزئینات پنجره با پرده یکی از راه‌های ایجاد احساس و فضاسازی در یک خانه هستند. از نوع پارچه، نوع چوب‌ پرده و طول کلی، هر نوع از تزئینات پنجره با پرده استفاده‌ی خاص خود را دارد و می‌تواند به شما در دست‌یابی به ایده  مورد نظرتان در فضا کمک کند.

۱٫ دراپه یا پرده؟

کلمه‌های دراپه ( پرده عمودی) و پرده معمولاً بطور یکسان به کار می‌روند اما در واقع یک تفاوت واضح میان دراپه و پرده وجود دارد که دانستن آن برای انتخاب صحیح میان آنها لازم است. دراپه‌ها معمولاً از پارچه‌های سنگین‌تری ساخته می‌شوند و برای مانع شدن از عبور نور در طول روز و نگه داشتن گرما در داخل در ماه‌های سرد کاربرد دارند. قسمت‌های فوقانی دراپه‌ها معمولاً به اشکال متنوعی دوخته می‌شود و از سقف تا کف را پوشش می‌دهند. دراپه‌ها نسبت به پرده‌ های معمولی رسمی‌تر و گران‌تر هستند که این بخاطر آستردوزی و مصرف پارچه‌ی بیشتر برای قسمت فوقانی پلیسه‌دار است. اما پرده‌ها کمتر حالت رسمی دارند و از پارچه‌های سبک‌تری مانند پارچه نخی دوخته می‌شوند و بدلیل مصرف پارچه‌ی کمتر و نداشتن آستر دوزی، از دراپه‌ها قیمت ارزان تری دارند.

Untitled-1

۲٫ طرح‌های قسمت فوقانی

در هنگام انتخاب پرده برای تزیین پنجره اتاق ها تان، فکر کردن در مورد قسمت فوقانی مهم است چرا که بعضی از پرده هارسمی‌تر از سایرین هستند. هرچند انواع بسیار زیادی از طرح‌ها برای قسمت فوقانی وجود دارند اما چند مورد از رایج‌ترین آنها را در این شکل مشاهده می‌کنید. انواع Pinch، French، Euro و Goblet به نسبت طرح‌های سمت راستی حالت رسمی‌تری دارند. طرح‌های پلیسه‌دار به نسبت بقیه گران تر به نظر می‌رسند و نسبت به سه مدل سمت راست، به پارچه‌ی بیشتری نیاز دارند.

Untitled-2

۳٫ طول مناسب

اگر یک پرده ظاهر معمولی و غیررسمی مورد نظر شماست، پرده را طوری نصب کنید که حدود یک سانت از سطح زمین فاصله داشته باشد. برای رسمی‌تر بودن ظاهر پرده ، باید دنباله‌ی پرده را در اندازه‌ای بین ۲ سانت تا بیش از ۲۵ سانت طولانی‌تر از اندازه‌ی لازم برای مماس شدن با زمین در نظر بگیرید. این کار برای فضاهای بسیار رسمی و مجلل ایرادی ندارد ولی برای پنجره‌هایی که مدام باز و بسته می‌شوند نباید استفاده شود چون قسمت پایینی پرده به سرعت کثیف خواهد شد.

۴٫ نصب تجهیزات

اگر چه نصب پرده کار ساده و سر راستی به نظر می‌آید ، چند نکته‌ی کوچک وجود دارد که رعایت آنها مستقل از اینکه پرده‌ی شما دنباله‌ی اضافی داشته باشد یا به زمین مماس باشد، می‌تواند باعث شود اتاق شما بلندتر و بزرگتر از آنچه که هست به نظر بیاید.

۵٫ چوب پرده را بالاتر از قاب در نظر بگیرید

معمولاً چوب‌ پرده را دقیقاً‌ بالای قاب پنجره نصب می‌کنند. با نصب کردن چوب‌ پرده کمی بالاتر، درست زیر گچبری منتهی به سقف، می‌توانید تزیین پنجره را بهتر انجام داده و با تکنیک‌های بصری سقفتان را بلندتر جلوه دهید. این کار نگاه را به سمت بالا سوق می‌دهد و باعث می‌شود خانه بلندتر به نظر بیاید. اگر برای تزیین پنجره بدنبال یک ظاهر ساده هستید و نمی‌خواهید دنباله‌ی پرده شما روی زمین باشد، هنگام اندازه‌گیری برای طول پرده ، حتماً در طول اضافی مورد نیاز برای پوشاندن فاصله‌ی سقف تا زمین دقت کنید.

tazeene-parde-4

۶٫ پرده را عریض‌تر از پنجره بگیرید

به جای اینکه پرده را فقط کمی عریض‌تر از قاب پنجره بگیرید، از هر طرف ۱۵ الی ۲۰ سانت آن را عریض‌تر بگیرید تا پنجره شما بیشتر مانند یک اثر معماری به نظر برسد که بخش بیشتری از دیوار را پر کرده‌است و استقلال بیشتری داشته باشد. با ایجاد قاب پنجره‌ی بزرگتری با استفاده از پرده‌ها ، نور فضا را نیز بیشتر می‌کنید و فضا روشن‌تر و وسیع‌تر به نظر می آید.

Untitled-3

منبع: ehow.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *