اشیای-هوشمند-در-خانه-های-امروزی-!

اشیای هوشمند در خانه های امروزی!

كامپیوترها در آغاز به‌عنوان اشیایی جداگانه بر روی وسایل خانه قرار می‌گرفتند: مثل یك كامپیوتر خانگی بر روی یك میز، یك لپ‌تاپ بر روی میز غذاخوری، و یك آی‌پَد بر روی پیش‌خان آشپزخانه.

اما با ظهور تكنولوژی‌های جدید ابزار كامپیوتری جزئی از وسایل خانه خواهند شد. میز به‌خودی‌خود تبدیل به یك كامپیوتر خانگی خواهد شد. از میز غذاخوری هم‌چون یك لپ‌تاپ استفاده خواهد شد، و پیش‌خان آشپزخانه كاربردی چون یك آی‌پَد خواهد داشت.در علوم كامپیوتر، مفهوم كامپیوترهایی كه در وسیله دیگری ساخته می‌شوند، كامپیوتر فراگیر، هوش فراگیر، و یا عنوان مورد علاقه من تمام‌افزار شناخته می‌شوند.
گذر به مبلمان هوش‌مند نیاز به یك تجدید نظر در میزان اهمیت و سلسله مراتب مبلمان در خانه خواهد داشت. برای مثال، میزهای موجود در خانه از نظر كاربردی دارای اهمیت‌های مختلفی هستند. امروز پادشاه میزها، میز غذاخوری است. شما نسبت به دیگر میزهای خانه، مانند میز كنار تخت‌خواب، میز پذیرایی، میز پاسیو، نیمكت گاراژ، میز تحریر اتاق كار، و غیره هزینه بیش‌تری بابت میز غذاخوری می‌پردازید. كیفیت، ظاهر، و محل قرارگیری میز غذاخوری اهمیت بسیار بیش‌تری نسبت به دیگر میزها دارد.
با این وجود وقتی گذر از مبلمان عادی به مبلمان هوشمند به طور كامل انجام گرفت، احتمالا میز پذیرایی كم‌اهمیت، تاج پادشاهی را از میز غذاخوری خواهد گرفت و تبدیل به مهم‌ترین (و گران‌ترین) میز در خانه شما خواهد شد. دلیل این امر این است كه موقعیت و هدف فعلی یك میز پذیرایی به عنوان یك میز، وابسته به نیاز و اولویت خانواده شماست. اما میز پذیرایی هوشمند كه در آینده نزدیك به بازار خواهد آمد تبدیل به ابزار كامپیوتری اصلی خانه شما خواهد شد.

ba11c9110fe034d9_3657-w800-h532-b0-p0---coffee-tables_0

هدف نهایی این است كه كتاب‌های میز پذیرایی (Coffee table book) خود یك میز پذیرایی باشند. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید كه چرا كتاب‌های میز پذیرایی وجود دارند؟ اگر خوب دقت كنیم می‌بینیم كه این نوع كتاب‌ها خود یك ژانر نامتعارف ادبی هستند. این كتاب‌ها تنها حوزه‌ای از ادبیات نوشتاری هستند كه صراحتا برای خواندن در كنار یك میز، به ویژه میز پذیرایی، طراحی شده‌اند.ویكی‌پدیا مدخل بسیار خوبی در مورد كتاب میز پذیرایی دارد: «یك كتاب میز پذیرایی كتابی جلدمقوایی است كه بر روی میز پذیرایی یا سطوحی شبیه آن در فضایی از خانه قرار می‌گیرد كه مهمانان در آن‌جا می‌نشینند و سرگرم می‌شوند، و بدین ترتیب باعث به وجود آمدن گفتگویی پیرامون آن كتاب یا رفع كسلی می‌شوند. از آن‌جایی كه نیازی به جابه‌جایی آن‌ها نیست، معمولا بزرگ و سنگین ساخته می‌شوند.»با وجود جریان‌هایی برای تبدیل اشیای فیزیكی به اشیای مجازی، اهدافی كه توسط كتاب‌های میز پذیرایی دنبال می‌شد اكنون توسط خود میزهای پذیرایی هوشمند دنبال می‌شود. یك میز پذیرایی هوش‌مند همانند كتاب‌های میز پذیرایی به شما كمك می‌كند تا مهمانان را سرگرم كنید و گفتگویی پیرامون آن‌ها شكل دهید. این میزها هم‌چنین دیگر وسایل هوشمند خانه مانند تلویزیون را كنترل می‌كنند.
بهترین مثال در مورد این تكنولوژی محصولی است كه توسط شركت سامسونگ تولید شده وSUR40 with Microsoft Pixel Sense نام دارد. این محصول هنوز به مشتریان خانگی فروخته نمی‌شود و بیش‌تر در فروشگاه‌های بسیار بزرگ از آن‌ها استفاده می‌كنند.
شركت مایكروسافت علاقه خود را به تولید چنین میز هوش‌مندی برای مصارف خانگی پنهان نمی‌كند. این شركت احتمالا منتظر كاهش قیمت‌های اجزای الكترونیكی این میزها است تا بتواند آن‌ها را به قیمتی كم‌تر از 3000 دلار به فروش برساند.

72b169460fe034fb_3691-w800-h535-b0-p0---coffee-tables_0
میز پذیرایی به‌منزله یك كامپیوتر خانگی. شركتی با نام Mozayo میزهای پذیرایی با نام M42-Pro تولید كرده است. این میز در واقع یك كامپیوتر خانگی با سیستم عامل ویندوز است كه در سطح آن یك نمایش‌گر 42 اینچی با وضوح بالا (HD) نصب شده است. نمایش‌گر این میز لمسی (touch) است كه در نتیجه این كامپیوتر را از داشتن صفحه‌كلید و ماوس بی‌نیاز می‌كند. میز شركت Mozayo  دارای چارچوبی چوبی است. این میزعلاوه‌بر صفحه لمسی دارای اپلیكیشن‌های مختلف دیگری نیز هست. این میز همانند یك كامپیوتر خانگی دارای منوهای مختلف، دسك‌تاپ، آیكون، و دیگر منوهای موجود در ویندوز است.

6bb1e4360fe03837_4519-w800-h510-b0-p0---_0

میزهای هوشمند آینده تبدیل به وسیله اصلی خانه خواهند شد. میز هوش‌مند SUR40 with Microsoft Pixel Sense بسیاری از توانمندی‌های میزهای پذیرایی هوشمند تعاملی كه در آینده به بازار خواهند آمد را دارد، اما هنوز به تولید انبوه نرسیده است. از طرفی میز هوشمند شركت Mozayo با نام M42-Pro برای مصارف خانگی تولید شده است، اما امكانات نامحدود میزهای پذیرایی هوشمند كه در آینده روانه بازار خواهند شد را ندارد.
میزهای پذیرایی هوشمند نسل بعدی تركیبی از این دو میز خواهند بود (عكس بالا میز هوش‌مند شركت سامسونگ را نشان می‌دهد و شما می‌توانید چگونگی استفاده از آن و كاركرد محوری آن را در خانه ببینید).
میز پذیرایی را تصور كنید كه دارای سطحی لطیف و تمام‌شیشه‌ای است. وقتی آن را با دست لمس می‌كنید زنده می‌شود و امكانات و گزینه‌های مختلفی را به شما ارائه می‌دهد. وقتی سطح میز روشن است، اشیای مختلفی مانند تلفن‌ها توسط این میز تشیخص داده می‌شود و امكانت مختلفی در پیش روی شما قرار می‌گیرد. برای مثال با قراردادن یك تلفن همراه هوشمند بر روی چنین میزی نه‌تنها هویت شما توسط میز شناسایی می‌شود، بلكه می‌توانید بسیاری از فایل‌های صوتی و تصویری موجود در تلفن همراه خود را به میز منتقل كنید.بازی‌های كاغذی با بازی‌های كاغذی هوشمند جای‌گزین خواهند شد. مثلا شما می‌توانید بازی مونوپولی (Monopoly) را در این نوع میز هوشمند انجام دهید. بسیاری از بازی‌های مختلف را نیز می‌توانید از طریق این میزهای پذیرایی هوشمند بازی كنید.اگر حرف k (به نشانه واژه keyboard) را با دست در هوا بكشید، یك صفحه كلید بر روی نمایش‌گر ظاهر خواهد شد. پس از نوشتن چیزی با این صفحه كلید می‌توانید آن را از طریق ایمیل، شبكه‌های اجتماعی، یا هر وسیله دیگری ارسال كنید. هم‌چنین با دستورالعمل‌های دیگری می‌توانید از این میز پذیرایی هوشمند به‌عنوان كنترل از راه دور تلویزیون یا كنترل دیگر وسایل خانه مانند چراغ‌ها استفاده كنید.به طور خلاصه باید گفت میزهای پذیرایی هوشمند در آینده قابلیت انجام هر كاری كه بخواهید را خواهند داشت و چیزی حدود كم‌تر از 10000 دلار قیمت خواهند داشت.

دلیل این‌كه میزهای پذیرایی هوشمند در خانه حكومت خواهند كرد این است كه با داشتن یك سطح بزرگ در وسط اتاق نشیمن خانه خود كه تعدادی صندلی دور آن قرار گرفته افراد پیرامون آن می‌توانند ساعات زیادی را در كنار آن به تفریح و سرگرمی بپردازند. این امر ویژگی یك وسیله كامپیوتری بزرگ، زیبا، و قدرتمند است كه قادر است تمام نیازهای شما و خانواده‌یتان را برطرف كند.كامپیوتر فراگیر در راه است. شما دیگر به ابزار كامپیوتری متفاوت در اتاق‌های مختلف خانه نیازی نخواهید داشت، چراكه یك كامپیوتر بزرگ با یك نمایش‌گر وسیع در اتاق نشیمن شما قرار گرفته است كه تمام كارهای شما توسط آن انجام می‌شود. میزهای پذیرایی هوشمند آتی تقریبا قادر به انجام هر كاری هستند.

 

منبع: چیدانه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *